Uzun dönem metilfenidat kullanımının kardiyovasküler fonksiyonlar üzerine etkisinin ekokardiyografiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of long-term methyphenidate use oncardiovascular functions by echocardiography
  1. Tez No: 738058
  2. Yazar: ÇAĞATAY TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) çocuk ve ergenlerde en yaygın görülen ve tedavisinde başta metilfenidat olmak üzere birçok farmakolojik ajanın sıklıkla kullanıldığı nörogelişimsel bir bozukluktur. Literatürde metilfenidatın uzun dönem kullanımının kardiyovasküler sistem açısından ne kadar güvenli olduğu noktasında görüş farklılıkları bulunmaktadır; ilacın hipertansiyon, miyokart enfarktüsü, ventriküler artimi, ani kardiyak ölüm, kardiyomiyopati, kalp yetmezliği, pulmoner hipertansiyon ve stroke riskini arttırdığına dair veriler mevcuttur. Çalışmamızda uzun dönem uzun etkili metilfenidat kullanan DEHB tanılı hastaları, yaş cinsiyet eşleştirilmiş sağlıklı gönüllülerle klinik ve ekokardiyografik özelliklerine göre karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne yönlendirilen DEHB tanılı, 2 yıl ve üzeri uzun etkili metilfenidat kullanımı olan 70 hasta ile 51 sağlıklı gönüllü alındı. Transtorasik ekokardiyografi kullanılarak M-Mode, 2D, Doppler ve 2D-Speckle Tracking gibi temel ve ileri tekniklerle hastalar değerlendirildi. Strain görüntüler analiz program ile işlem sonrası diğer tüm veriler ise anlık olarak değerlendirildi. Bulgular: Yaş ve cinsiyet açısından eşletirilmiş vaka ve kontrol grupları arasında kinik özellikler açısından vücüt kitle indeksi (Vaka grubunda 22,50±4,05, kontrol grubunda ise 24,03±3,58'di.
Özet (Çeviri)
Background: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that is most common in children and adolescents, and many pharmacological agents, especially methylphenidate, are frequently used in its treatment. There are differences of opinion in the literature on how safe the longterm use of methylphenidate is for the cardiovascular system; There are data that the drug increases the risk of hypertension, myocardial infarction, ventricular arrhythmia, sudden cardiac death, cardiomyopathy, heart failure, pulmonary hypertension and stroke. In our study, we aimed to compare ADHD patients using long-term long-acting methylphenidate with age-sex-matched healthy volunteers according to their clinical and echocardiographic characteristics. Material and Methods: Our study included 70 patients with ADHD who were referred to the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Cardiology Clinic, who had been using long-acting methylphenidate for 2 years or more, and 51 healthy volunteers. Patients were evaluated with basic and advanced techniques such as M-Mode, 2D, Doppler and 2D-Speckle Tracking using transthoracic echocardiography. Strain images were evaluated with the analysis program and all other data were evaluated instantly after the procedure. Results: Body mass index (22.50±4.05 in the case group and 24.03±3.58 in the control group (p < 0.05)) and systolic blood pressure in terms of clinical characteristics between the case and control groups matched for age and sex. (It was 120.87±12.16 in the case group and 116.25±11.38 in the control group. (p < 0.05)) there was a statistically significant difference. Both parameters also showed significant negative and positive correlations with the duration of drug use, respectively. There was no difference between the case and control groups in the apical four-chamber, three-chamber, two-chamber and global longitudinal strain values obtained with the 2D-STE technique. (p = 0.946, 0.311, 0.568 and 0.397, respectively) LV E'(Lateral) value was also significantly lower in the case group compared to the control group, but remained within the normal range.