Alerji deri testinde duyarlılığı olmayan rinitli hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with rhinitis without sensitivity in skin prick test
- Tez No: 738070
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOSTANCI, DOÇ. DR. SERAP ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş Lokal allerjik rinit (LAR), pozitif deri testi ve spesifik IgE yokluğunda allerjik rinit semptomu olan hastaların nazal mukozasında lokal spesifik IgE antikorları üretimi ile karakterizedir. Literatürde erişkinlerde bildirilen lokal allerjik rinit çocuklarda tanımlanmamıştır Amaç Bu çalışmada rinit semptomları olup deri testi ve spesifik IgE pozitifliği olmayan çocuklarda çayır miks, DP ve DF allerjenleri ile nazal provokasyon testi (rinomanometri) uygulanarak lokal allerjik rinit varlığını araştırmak amaçlandı. Materyal-Metod Çalışmamız olgu kontrollü ve prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya polen mevsimi dışında Dr Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Allerji ve İmmünoloji polikliniğine başvuran 28 hasta ve 30 sağlam çocuk alındı. Birer hafta ara ile çayır miks, Dermatophagoides pteronyssinus (DP) ve Dermatophagoides farinea (DF) allerjenleri ile nazal provokasyon testleri yapıldı. Her bir NPT öncesi ve sonrası toplam semptom skorları ve vizüel analog skalaları (burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırık ve kaşıntı için), nazal eozinofil düzeyleri ve solunum fonksiyon testleri değerlendirildi. Rinomanometri ile nazal akım ve dirençteki değişiklikler kaydedildi. Bulgular Hasta ve kontrol grubunun yaş, cinsiyet açısından aralarında fark yoktu. Yaş ortalamaları hasta grubunda 10,0±2,9 iken, kontrol grubunda 10,4±2,8 idi (p=0,60). Provokasyon testi öncesi hasta grubunun tümünde (%100) burunda tıkanıklık, %82,1'inde burunda kaşıntı, , %75'inde burun akıntısı ve %71,4'ünde hapşırık şikayeti vardı. Serum total IgE ve her provokasyon öncesi ve sonrası nazal eozinofiller açısından fark yoktu (p>0,05). Nazal provokasyon testi hasta grubundan yedi (%25) hastada (2'si çayır miks , 3'ü DP, 2'si DF ile) pozitif idi. Prevalansı %0,58 idi. Kontrol grubunda hiçbir hastada pozitiflik saptanmadı. NPT pozitif ve negatif grupta her bir provokasyon öncesi ve sonrasında solunum fonksiyon testi parametreleri ve nazal eozinofilleri için anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). NPT pozitif grupta DF'nin 10 IR/ml ve 100 IR/ml dozunda nazal akım hızında anlamlı düşüş saptandı (sırasıyla p=0,026, p=0,031). NPT pozitif grupta, DP'nin 0,1 IR/ml ve 10 IR/ml dozu ve DF'nin 10 IR/ml ve 100 IR/ml dozu ile total nazal rezistans arttı (sırasıyla p=0,049, p=0,041, p=0,022, p=0,035). Sonuç Çalışmamızda nonallerjik rinitli çocukların %25'ine LAR tanısı koyduk. Lokal allerjik rinitin çocukluk yaş grubunda da tanı alabileceğini gösterdik. Çocuklarda NPT anterior rinomanometri aracılığı ile uygulanabilen invazif olmayan, görece ucuz, tekrarlanabilir ve tanıya yardımcı bir testtir. Çalışmamızda çocuklarda LAR tanısının pediatri ve çocuk allerji doktorları tarafından düşünülmesi gerektiğini vurguluyoruz. Anahtar Kelimeler : Allerjen, allerjik rinit, anterior rinomanometri, çocuk, entopi, lokal allerjik rinit, nazal provokasyon testi, nonallerjik rinit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Local allergic rhinitis (LAR) is characterized by the local production of specific IgE (sIgE) antibodies in the nasal mucosa of patients with symptoms of allergic rhinitis in the absence of a positive skin test and specific IgE. Local allergic rhinitis, which is reported in adults has not been defined in literature as far as children are concerned. Purpose It is aimed in this study to investigate the presence of local allergic rhinitis in children who have allergic rhinitis symptoms in the absence of skin test positivity and specific IgE by performing a nasal provocation test with grass mix, DP and DF allergens. Material-Method Our study is a case-controlled, prospective study. Twenty-eight patients and 30 healthy children who were admitted to Dr. Sami Ulus Research and Training Hospital of Women's and Children's Health and Diseases, Pediatric Allergy and Immunology Clinic were included in the study in a pollen free season. The NPT with allergens of grass mix, Dermatophagoides pteronyssinus (DP) and Dermatophagoides farinea (DF) were performed at an interval of one week. The total symptom score and visual analog scale (for rhinorea, nasal congestion, sneezing and itching), nasal eosinophilia and pulmonary function tests were evaluated before and after each NPT. The change of the nasal flow and resistance was recorded by anterior rhinomanometry. Results There was no difference for age and gender between the patient and control group. The average age was 10,0±2,9 years in the patient group and 10,4±2,8 years in the control group (p=0,60). The frequency of symptoms before the NPT was as follows: nasal congestion 100%; itching 82.1%; rhinorea 75% and sneezing 71.4% . There was no difference for serum total IgE and nasal eosinophilia before and after every NPT between the patient and control group (p>0,05). The nasal provocation test was positive in seven (25%) of the patient group (two with grass mix, and three with DP and two with DF). There was no positivity in any patient in the control group. In the patient group there was no difference between the NPT positive and negative groups for the parameters of pulmonary function test and nasal eosinophilia before and after the each NPT (p>0,05). In the NPT positive group there was a statistically signifant decrease for the nasal flow at the concentration of 10 and 100 IR/ml for DF (respectively p=0,026, p=0,031). In the NPT positive group total nasal resistance for DP was increased at the concentration of 0.1 IR/ml and 10 IR/ml; and for DF at 10 IR/ml and 100 IR/ml (respectively p=0,049, p=0,041, p=0,022, p=0,035). Conclusion In our study 25% of those patients with nonallergic rhinitis were diagnosed as LAR. We showed that LAR can also be diagnosed in childhood. Nasal provocation test with anterior rhinomanometry is a noninvasive, cheaper, more repetitive and more helpful means of diagnosis in children. We emphasize that the diagnosis of LAR should be taken into consideration by the pediatricians and children's allergy specialists. Key-Words: Allergen, allergic rhinitis, anterior rhinomanometry, child, entopy, local allergic rhinitis, nasal provocation test, nonallergic rhinitis.