Bebeklerde üriner kateterle idrar kültürü alınması sırasında parmak kukla oynatmanın ağrı ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of finger puppet manipulation on pain and physiological parameters during urinary culture with urinary catheterization in infants
- Tez No: 738074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu Araştırma 2-12 ay arası bebeklerde üriner kataterle idrar kültürü alınması sırasında parmak kukla oynatmanın ağrı ve fizyolojik paramatreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak tasarlanmıştır. Şubat 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında SBÜ Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisinde yapılmıştır. Veri toplamak amacıyla“Bebek İzlem Formu”, ve“FLAAC Ağrı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında uygun istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Clinicaltrials.gov adresinden 08/06/2022 tarihinde Trial numarası (NCT05412719) alınmıştır. Araştırmaya alınan bebekler parmak kukla ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Araştırmada parmak kukla oynatılan ve kontrol grupları arası ölçümler değerlendirildiğinde; üriner kateterizasyon işlemi sırasında parmak kukla oynatılan bebeklerin işlem sırası, hemen sonrası ve işlemden beş dakika sonra nabız, ağrı puanı ortalamaları kontrol grubuna göre daha düşük; SPO2 ortalamalarının yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research was designed as a randomizer controlled experimental study to determine the effect of finger puppet manipulation on pain and physiological parameters during urinary culture with urinary catheterization in 2-12 month old infants. This Research was conducted in pediatric emergency department of SBU Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between Feb.2021-Feb.2022. ''Infant follow-up form'' and ''FLAAC pain scale'' were used to collect data. The data obtained from the research were analyzed with appropriate statistical tests in the SPSS 22.0 package program. Trial number (NCT05412719) was obtained from Clinicaltrials.gov on 08/06/2022. The babies included in the study were finger puppet and control groups divided into two groups. When the measurements between finger puppet and control groups were evaluated in the research, the mean pulse and pain scores of the infants who were played finger puppet during the urinary catheterization procedure, during the procedure, immediately after and 5 minutes after the procedure were lower than those in the control group; SPO2 averages were determined to be high (p0,05).