Odağı belli olmayan ateşli çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunu saptamada çeşitli idrar incaleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of various urinanalysis techniques in the diagnosis of urinary tract infections among children without source of fever
- Tez No: 192974
 - Danışmanlar: PROF.DR. NECDET KUYUCU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETBu çalışma Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı veHastalıkları Acil Servisi'ne ateş yakınmasıyla başvuran hastalarda ateşnedenlerini ortaya koymak; odak saptanamayan hastalarda idrar yoluenfeksiyonu (İYE) sıklığını belirlemek ve İYE'yi saptamada çeşitli idrar analizyöntemlerini karşılaştırmak amacıyla 1 Ocak 2005-31 Ocak 2006 tarihleriarasında gerçekleştirildi.60 gün ve daha küçük bebekler Pittsburgh kriterlerine göre, 2-24 ayarasındaki bebekler Yale Akut Hastalık Gözlem Çizelgesi kriterlerine göredeğerlendirilerek ciddi bakteriyel enfeksiyon (CBE) açısından düşük riskli veyüksek riskli olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalar demografik,klinik ve laboratuvar özellikleri yönünden karşılaştırıldı. Yüksek risk grubundayer alan, ateş odağı saptanan hastaların yaşları, boy, kilo ve baş çevresipersentilleri düşük risk grubunda yer alan, ateş odağı saptanamayanhastalardan düşük saptandı. Ayrıca başvurudan önceki ateş süreleri, en yüksekölçülen ateş dereceleri, beyaz küre sayıları ve C-reaktif protein (CRP) değerleride yüksek riskli grupta düşük risk grubundan daha yüksek bulundu. Ateş odağısaptanamayan, düşük riskli grupta İYE sıklığı %16'ydı. Kültürlerde en çoküreyen mikroorganizmanın E. coli (%56.2) olduğu görüldü. İYE'yi saptamadatorba ve mesane kateterizasyonu ile elde edilen idrar örnekleri çeşitli idraranaliz yöntemleri bakımından karşılaştırıldı. Torba idrar kültürünün duyarlılığıdüşük saptandı ve İYE tanısında yeterli olmadığı düşünüldü. Torba ve kateteridrarlarının santrifüj edilmiş örneklerinde beyaz küre sayımı; santrifüj edilmemişörneklerinde otomatik analiz ve thoma lamı ile hücre sayımı yöntemlerinin deduyarlıkları düşük bulunarak İYE'yi saptamada yetersiz oldukları düşünüldü. Heriki idrar elde etme yönteminde de idrarın gram boyamasının kateter idrarkültüründen sonra en yüksek duyarlılığa sahip olduğu görüldü.Bulgularımız doğrultusunda; ateşli küçük çocukların değerlendirilmesindeöykü, fizik muayene ve laboratuvar verilerden faydalanılarak ciddi bakteriyelenfeksiyon açısından yüksek ve düşük riskli hastaların ayırt edilebileceği; düşükrisk grubundaki hastalarda da İYE'nin olası bir ateş odağı olabileceği ve tanı içinmesane kateterizasyonu ile idrar kültürü alınması gerektiği sonucuna varıldı.Anahtar sözcükler : ateş, idrar analizi, idrar yolu enfeksiyonu, kateterizasyon,6
Özet (Çeviri)
ABSTRACTComparison Of Different Urinalysis Techniques In The Diagnosis OfUrinary Tract infection Among Febrile Children Without An AppearentOrigin Of FeverThis study was performed among 0 to 24 months old children who wereadmitted to outpatient clinics and emergency department of Mersin University,Faculty of Medicine, Department of Paediatrics with a coplaint of fever betweenJanuary 1st 2005 and January 31th 2006. The aims of this study were to revealthe etiologies of fever, to investigate the frequency of urinary tract infectionamong infants without an appearent source of fever and to compare the valueof different urinalysis techniques in the diagnosis of urinary tract infection (UTI).Infants under the age of 60 days were evaluated according to thePittsburgh criteria and children between the ages of 2 to 24 months wereevaluted according to the Yale Observation Scala in order to classify theseverity of bacterial illness (SBI). Patients were classified as low risk or highrisk group and the groups were compared for demographical, clinical andlaboratory findings. The mean age, percentiles of length, weight and headcircumference were found to be lower for the patients in the high risk group withan appearent source of fever than the patients in the low risk group without anappearent source of fever. Furthermore, the duration of fever before referral,white blood cell (WBC) count and C-reactive (CRP) protein levels were greaterin the high risk group. The prevalance of UTI in the low risk grup without anappearent source of fever was 16%. The most common microorganism thatgrew up in urine cultures was E. coli (56.2%). Urine samples were obtainedwith both sterile perineal bag and bladder catheterisation and different urinalysismethods were compared for the diagnostic sensitivity in UTI. The sensitivity ofurine cultures obtained by perineal bag was found to be low and interpreted tobe inadequate in the diagnosis of UTI. Also, WBC count in centrifuged urine,automated urinalysis and WBC count with thoma slide in uncentrifuged urineobtained by both perineal bag and bladder catheterisation techniques werefound to have low sensitivity in the diagnosis of UTI. In both of the urine7