Anonim şirket payının rehni
Pledge on joint-stock company share
  1. Tez No: 738126
  2. Yazar: MELİSA SEVİNÇ ATILGANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NILSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Birden fazla temel mevzuat ile ilişkili olması nedeniyle, anonim şirketlerin paylarının rehni, farklı açılardan değerlendirme gerektiren çok yönlü bir kurumdur. Uygulamada gerek finansal kuruluşların çeşitli finansman yapılarında, gerekse de ticari hayatta sıklıkla başvurulması konuyu pek çok çevrede merak uyandıran bir hale getirmektedir. Anonim şirket pay rehnine uygulamada sıklıkla başvurulmasına rağmen, bu konuya ilişkin özel düzenlemeler oldukça sınırlıdır. Bu bakımdan, uygulamada veya öğretide ortaya çıkan konu ve soruların genel hükümler değerlendirilerek çözümlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, öncelikle payın çeşitli anlamları incelenerek pay rehninin, payın hangi anlamı üzerinde hüküm ifade ettiği değerlendirilecektir. Daha sonra pay rehninin hukuki niteliği ile tabi olduğu hükümler ve temel prensipler açıklanacaktır. Bu açıklamaları takiben her bir pay türü bakımından rehnin kurulmasına ilişkin alternatifler açıklanarak bunların olumlu ve olumsuz yönleri ele alınacaktır. Rehnin kurulmasından sonra pay sahipliği hakları açıklanarak, rehnin bunlardan hangileri üzerinde hak sağladığı konusu incelenecektir. Pay sahipliği haklarının rehin karşısındaki durumunun ele alınmasından sonra, uygulamada gündeme gelen pay rehnine ilişkin birtakım özellikli durumlar değerlendirilecek, son olarak ise rehnin sona ermesi halleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Due to its multidisciplinary nature, pledge on joint-stock company shares is a topic requiring examination from various perspectives. The frequent implication of share pledge in financing structures and business renders the subject riveting in many different circles. Even though the pledge on joint-stock company shares is often implemented, the respective specific provisions are quite limited. Therefore, the matters and queries arising in doctrine and practice should be examined by evaluating the respective general provisions. In this study, initially, different meanings of share and the meanings of share that are related to the share pledge will be analyzed. Then, the legal nature of the share pledge, the respective provisions and applicable principles will be explained. Following these explanations, alternatives for share pledge establishment in terms of different types of shares, and outcomes of those will be discussed. Afterwards, the shareholder rights will be approached, along with the evaluation of the standing of those rights before the share pledge. Subsequently, some circumstances regarding the share pledge arising from the implementation will be evaluated. Finally, the termination of the share pledge will be interpreted.