Anonim şirket payının rehni
The pledge of joint stock company's share
  1. Tez No: 756941
  2. Yazar: ECEM KİRKİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Anonim şirketin sermayesi paylara bölünmüş olduğundan; paylar başlı başına ekonomik değer olarak kullanılabilmektedir. Anonim şirket payı, teminat olarak önemli bir araçtır. Anonim şirket payı üzerinde rehin tesis edilerek, alacaklıya aynî teminat sağlanmaktadır. Anonim şirket payının rehni bir tür taşınır rehnidir. Anonim şirket payının rehni, rehin hukuku ve şirketler hukukunu ilgilendirir. Bu sebeple hem rehin hukuku hem de şirketler hukuku hükümleri uygulanır. Rehin hakkının kuruluşu, rehne uygulanacak hükümler ve rehnin kapsamı belirlenirken; her iki alanda yer alan doktriner görüş ayrılıklarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Şirketler hukukundan kaynaklanan bazı haller, payı etkilemekte ve dolayısıyla rehin alacaklısının menfaatini ilgilendirmektedir. Bu hallerde oluşan yeni yapıda, rehnin durumu değişiklik gösterebilmektedir. Rehnin sona ermesi bakımından da şirketler hukukundan doğan haller önem arz etmektedir. Anonim şirket payının rehni, rehin hukukundan kaynaklanan sebeplerle de sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the capital of the joint-stock company is divided into shares; shares can be used as an economic tool. Joint-stock company shrare is a significant instrument for giving an assurance. The pledge on the joint-stock company share is a kind of chattel mortgage. The pledge of joint stock company's share is related to pledge law and company law. For this reason, both pledge law and company law provisions apply to the pledge. While determining establishment of the pledge, provisions to be applied to the pledge and scope of the pledge; differences of doctrinal opinion in both fields should be evaluated. Certain situations arising from corporate law affect the share and thus concern the interest of the pledge creditor. In this case, the pledge of new structure may vary. The situations arising from corporate law are also important in terms of the termination of pledge. The pledge of the joint stock company terminates due to the reasons arising from the pledge law.