Pandemi sürecinde temel eğitimde yaşanan değişime ilişkin öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşleri
Opinions of teachers and school managers on the change in basic education during the pandemic process
  1. Tez No: 738128
  2. Yazar: İPEK SAĞIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Örgütlerin doğasında olan örgütsel değişim kavramı hayatta kalabilmelerini sağlamak için oldukça önemli bir olgudur. Sürekli büyüyen ve gelişen örgütler için zaten kaçınılmaz olan değişim olgusu artık COVID-19 pandemisinden sonra özel bir önem arz etmiştir. Küresel dünyada örgütleri benzer pandemiler ya da iklim krizleri ile tetiklenen değişim hareketleri beklemektedir. Bu noktada örgütlerde değişimi iyi yönetebilmek ve süreç içerisinde yaşanan dirençlerle mücadele edebilmek önem kazanmıştır. Bunun için değişimi derinlemesine anlamak gerekmektedir. Araştırmanın amacı da bu doğrultuda pandemi sürecinde yaşanan değişimi, nedenleri, engelleri ve sonuçları ile kapsamlı şekilde bir bütün olarak inceleyerek eğitim sisteminin benzer süreçleri karşılayabilme yeterliliklerini değerlendirme konusunda bir bakış açısı kazandırmaktır. Araştırmada pandemi döneminde okullarda yaşanan değişime ilişkin okul yöneticileri ve öğretmenlerin deneyimlerini inceleyen nitel araştırma yönteminden fenemenolojik desen üzerine dizayn edilmiştir. İhtiyaç duyulan verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış görüşme formu bir araç olarak seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerinde bulunan temel eğitime bağlı okullarda görev yapmakta olan 10 okul yöneticisi ve 10 öğretmen oluşturan toplam 20 kişilik bir amaçlı örneklem grubudur. Görüşme sonuçları içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre pandemi döneminin yarattığı ani ve hazırlıksız değişimler eğitimde olumsuz bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönetim sürecinde planlama ve karar vermede sorunlar yoğunluktayken, sınıf içi süreçlerde yetersiz ebeveyn desteği ve kaynak yetersizliği önemli bir etken olmuştur. Kaynak yetersizliği ve bilişim teknolojilerine hâkimiyette yetersizlikler değişimin önünde ciddi bir engel olarak kaydedilmiştir. Süreç boyunca psikolojik olarak olumsuzluklar yaşadıklarını ifade eden öğretmenlerin bu durumdan kaynaklı olarak eğitim öğretim faaliyetleri olumsuz etkilenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ani ve hazırlıksız değişimleri yönetme ve yürütme konusunda hem okul yöneticileri hem de öğretmenlerin bazı yeteliliklere ihtiyaçları vardır. Uzaktan eğitime geçişin ilerleyen dönemlerde de önem kazanacağı görüşünden yola çıkılarak eğitimde bilişim teknolojileri alanında tüm paydaşların eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir. Bu döneme benzer kriz niteliğinde değişimler için paydaşların psikolojik anlamda güçlü kılınmalarını sağlayacak mekanizmalar oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational change, which is inherent in organizations, is a very important phenomenon to ensure their survival. The phenomenon of change, which is already inevitable for organizations that are constantly growing and developing, has now gained special importance after the COVID-19 pandemic. In the global world, organizations expect change movements triggered by similar pandemics or climate crises. At this point, it has gained importance to be able to manage change well in organizations and to be able to fight the resistances experienced in the process. For this, it is necessary to understand the change in depth. The aim of the research in this direction is to examine the change experienced in the pandemic process, its causes, obstacles and results as a whole; to gain a perspective on the evaluation of the education system's ability to meet similar processes. The research was designed on a phenomenological pattern, which is a qualitative research method that examines the experiences of school administrators and teachers regarding the change in schools during the pandemic period. A semi-structured interview form was chosen as a tool to collect the required data. The study group of the research is a sample group of 20 people consisting of 10 school administrators and 10 teachers working in primary education schools in Şehitkamil and Şahinbey districts of Gaziantep Provincial Directorate of National Education. The interview results were analyzed by content analysis. As a result, during pandemic change is very sudden and unprepared, and that frequent changes occur as a negative factor. While there are problems in planning and decision making in the management process; inadequate parental support and lack of resources were experienced in classroom processes. Insufficient resources and inadequacy in command of information technologies have been recorded as a serious obstacle to change. The educational activities of the teachers, who stated that they experienced psychological problems throughout the process, were negatively affected by this situation. Considering the findings, both school administrators and teachers need some competencies in managing and executing sudden and unprepared changes. Based on the view that the transition todistance education will gain importance in the future, it is necessary to eliminate the deficiencies of all stakeholders in the field of information technologies in education. For crisis-like changes similar to this period, mechanisms should be established that will enable stakeholders to be psychologically stronger.