Elit düzey kadın erkek buz hokeyi sporcularının mental dayanıklılık ve bilişsel esneklik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental toughness and cognitive flexibility levels of elite female and male ice hockey players
- Tez No: 738150
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada elit düzey kadın ve erkek buz hokeyi sporcularının mental dayanıklılık ve bilişsel esneklik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Erkekler Süper Ligi, Erkekler 1. Lig ve Bayanlar Lig'inde lisanslı 82 kadın ve 82 erkek toplam 164 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara bilgi formu, mental dayanıklılık ve bilişsel esneklik ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS“25,0”programı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnow testi, iki grup arasında yapılan karşılaştırmalarda Mann-Whitney U ve üç grup arasında yapılan karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır Anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında gerçekleştiği Bonferroni testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mental toughness and cognitive flexibility levels of elite female and male ice hockey players. A total of 164 athletes, 82 women and 82 men licensed in the Turkish Ice Hockey Federation Men's Super League, Men's 1st League and Women's League, participated voluntarily. Information form, mental toughness and cognitive flexibility scales were applied to the athletes. SPSS“25.0”program was used for the analysis of the obtained data. Kolmogorov Smirnow test for the compatibility of the variables with the normal distribution, the Mann-Whitney U test for comparisons between two groups and the Kruskal-Wallis test for comparisons between three groups were used.