Türkiye'deki elit buz hokeyi sporcularının şiddet eğilimi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the violence tendency levels of elite ice hockey athletes in Turkey
  1. Tez No: 881191
  2. Yazar: GÖKALP SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Şiddet, geçmişten günümüze toplumda bir sorun olarak var olmaktadır. Bu araştırma, buz hokeyinde ortaya çıkan şiddet eğilimlerinin sebeplerini ve bu eğilimlere etki eden cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, spor yapılan il, spor deneyim süresi, milli sporcu olma durumu ve oynadığı mevki gibi değişkenlerin etkilerini incelemektedir. Araştırmanın amacı, Türkiye'deki elit buz hokeyi sporcularının şiddet eğilimi düzeylerini belirlemek ve bu eğilimleri nasıl algıladıklarını ortaya koymaktır. Araştırmaya Türkiye'de 2023-2024 buz hokeyi süper liginde oynayan 112 kadın ve 138 erkek olmak üzere toplam 250 buz hokeyi sporcusu katılmıştır. Araştırmada Türkiye'deki elit buz hokeyi sporcularının şiddet eğiliminin incelenmesi ve değerlendirilmesine yönelik olarak, araştırmanın çalışma grubunda yer alan katılımcılara fiziksel şiddet, sözel şiddet ve duygusal şiddet sorularıyla 3 alt boyut ve 17 maddeden oluşan“Takım Sporlarında Şiddet Eğilimi Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, Türkiye'deki elit buz hokeyi sporcularının şiddet eğilimleriyle ilgili çeşitli demografik değişkenlerin etkilerini ortaya koymuştur. Erkek sporcuların şiddet eğilim oranları kadınlara göre daha yüksek çıkmasına rağmen, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yaş grupları arasında şiddet eğiliminde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Üniversite mezunlarının lise mezunlarına göre daha yüksek şiddet eğilimine sahip oldukları bulunmuştur. Milli sporcu olanların fiziksel şiddet eğilimlerinin, olmayanlara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Buz hokeyine başlama yaşı değişkenine göre 6-10 ve 11-15 yıl spor yapanların şiddet eğilimlerinin 16-20 yıl spor yapanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Oynadığı mevki değişkenine göre şiddet eğiliminde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Erzurum'da spora başlayan sporcuların Ankara'da başlayanlara göre daha yüksek şiddet eğiliminde oldukları tespit edilmiştir. Çalışma, Türkiye'deki elit buz hokeyi sporcularının şiddet eğilimlerini etkileyen faktörleri ve bu eğilimlerin sporcular tarafından nasıl algılandığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonuçları, buz hokeyinde şiddet eğilimlerinin önlenmesi ve yönetilmesi için önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence has been a persistent issue in society from past to present. This research examines the reasons behind the tendencies towards violence in ice hockey and the impact of variables such as gender, age, education level, province of sports participation, duration of sports experience, national athlete status, and playing position on these tendencies. The purpose of this study is to determine the levels of violence tendencies among elite ice hockey athletes in Turkey and how they perceive these tendencies. The study involved a total of 180 ice hockey players, consisting of 90 women and 90 men, who played in the 2023-2024 Turkish Ice Hockey Super League. In this research, the“Team Sports Violence Tendency Scale,”which comprises 3 sub-dimensions and 17 items including questions on physical violence, verbal violence, and emotional violence, was applied to the participants in the study group to investigate and evaluate the violence tendencies of elite ice hockey athletes in Turkey. The findings of the study revealed the effects of various demographic variables on the violence tendencies of elite ice hockey players in Turkey. Although male athletes had higher violence tendency rates compared to females, no statistically significant difference was found. No significant difference in violence tendency was found between age groups. University graduates were found to have higher tendencies towards violence compared to high school graduates. It was found that national athletes had lower physical violence tendencies compared to non-national athletes. Athletes who started playing ice hockey between the ages of 6-10 and 11-15 had higher tendencies towards violence compared to those who had been playing for 16-20 years. No significant difference in violence tendency was found based on playing position. Athletes who started sports in Erzurum had higher tendencies towards violence compared to those who started in Ankara. This study highlights the factors influencing the violence tendencies of elite ice hockey athletes in Turkey and how these tendencies are perceived by the athletes. The results of the study provide important insights for the prevention and management of violence tendencies in ice hockey.