Yardımcı kişilerin fiillerinden doğan sorumsuzluk anlaşması
Exemption clauses which arise from the auxiliary persons action
  1. Tez No: 738165
  2. Yazar: BAHAR ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz sosyal ve ekonomik hayatında alacaklı ve borçlu arasındaki ilişkilerde büyük çoğunlukta yardımcı kişilerden faydalanılmaktadır. 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 116.maddesinde yapılan düzenlemeye göre borçlu; borcun ifasını veya bir hakkın kullanılmasını yardımcı kişilere bırakabilir ancak bu kişilerin işi yürüttükleri esnada verdikleri zararlardan sorumlu tutulur. Borçlunun yardımcı kişilerin fiilinden doğan sorumluluğunun önceden azaltılmasına veya kaldırılmasına imkân veren anlaşmalara sorumsuzluk anlaşması denilir. Sorumsuzluk anlaşmaları diğer sözleşmeler gibi genel sınırlandırmalara ve kendine özgü başka sınırlandırmalara tabidir. Tezin amacı 116. maddedeki yardımcı kişilerin fiillerinden doğan sorumsuzluk anlaşmalarını doktrin ve yargı kararları çerçevesinde incelemektir.
Özet (Çeviri)
In the modern public and economic life, auxiliary person is benefited to a large extend in the debtor- creditor relations. In accordance with regulation of the article 116 of the Turkish Code of Obligations, deptor may leave the discharging obligation or exercise of right to the auxiliary person however, deptor also is held accountable for the damages that auxiliary person caused meanwhile they conduct discharging obligation. It is called Exemption Clauses which enables reducing or lifting up the responsibility of the deptor arise from the auxiliary person's action previosly. Exemption Clauses are liable to the general limitations just like the other aggrements anda re liable to the distinctive other limitations. The purpose of the thesis is investigating Exemption Clauses which arise from the auxiliary persons action within a dosçtrine and judicial desicions framework.