Christopher Marlowe'un eserlerinde değerlerin analizi
The analysis of values in the works of Christopher Marlowe
- Tez No: 738175
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YAKIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Performing and Visual Arts, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
“Christopher Marlowe'un Eserlerinde Değerler Analizi”isimli bu tez, 16.yüzyıl İngiliz oyun yazarı ve şair Christopher Marlowe'un oyunları ve şiirlerindeki etik, estetik ve dini değerlerin felsefi bir bakış açısı ile değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Tezin giriş bölümünde, felsefi değerlerin açıklamaları ve tarihsel süreçleri anlatılacaktır. Birinci bölümde ise eserleri ele alınacak olan Christopher Marlowe'un edebi kimliği ve eserleri hakkında bilgi verilecektir. Tezin son bölümünde ise Marlowe'un eserlerinde etik, estetik ve dini değerlerin ne şekilde yer aldığı felsefi bir bakış açısıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled as“The Analysis of Values in the Works of Christopher Marlowe”, it is aimed to evaluate the ethical, aesthetical and religious values in the plays and poems of 16th century English playwright and poet, Christopher Marlowe, with a philosophical view. In the introduction part of the thesis, philosophical values and their historical process will be told. In the first part, information about the literary identity and the works of Christopher Marlowe, whose works will be handled, will be given. In the last part, how ethical, aesthetical and religious values are used in the works of Marlowe will be analysed.