Cicero'nun De Finibus Bonorum et Malorum adlı eserinde virtus kavramının incelenmesi
The examination of the virtus notion in Cicero's De Finibus Bonorum et Malorum
  1. Tez No: 738186
  2. Yazar: ONUR TUFAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA ÜSTÜNEL ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Cicero'nun en önemli felsefi eserlerinden biri olan De Finibus Bonorum et Malorum,“iyi”ve“kötü”kavramlarının ereğini incelemektedir. Eser çeşitli felsefe okullarının ahlakla alakalı olan görüşlerini, şüpheci bir bakış açısıyla ele alır. Virtus kavramı söz konusu olduğunda ise Cicero, önceki bakış açısına ek olarak Roma kültürel kimliğini de görüşlerine ilave eder. Sonuç olarak, bu görüşler ışığında, tezimizin amacı De Finibus Bonorum et Malorum adlı eserde virtus kavramını incelemektir.
Özet (Çeviri)
De Finibus Bonorum et Malorum which is one of the most significant works of Cicero examines the ends of the good and the bad. The book approaches the views of various philosophical schools which are related to ethics in a sceptic way. However, in question of virtus, in addition to his prior views, Cicero adds the Roman cultural perspective to his views. As a conclusion, in the light of these views, the purpose of this thesis is to examine virtus notion in De Finibus Bonorum et Malorum.