Stratejik insan kaynakları yönetimi ve içsel işgücü piyasaları bağlamında yetenek yönetimi
Talent management in the context of strategic human resources management and internal markets
- Tez No: 738190
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Yetenek yönetimi kavramı 1990'lı yılların sonunda ortaya atıldığı“yetenek savaşları”yaklaşımından günümüze kadar insan kaynakları yönetimi alanındaki önemini ve popülerliğini korumaktadır. Küreselleşme, teknolojik dönüşüm, İşgücü piyasalarının esnekleşmesi gibi olgular yetenek yönetiminin ortaya çıkışına ve gelişimine etki emiştir. Bu tez çalışmasında günümüz iş dünyasında yoğun olarak kullanılan yetenek yönetimi uygulamalarının; işletme, işçi, işgücü piyasası, rekabet, risk ve toplumsal etki gibi perspektiflerden ele alınıp konu hakkındaki teori ve pratiği uygun bir zeminde birleştirerek, çalışma yaşamına ve alan yazınına özgün, ön kabullerden arınmış bir katkı sağlamanın yolları aranmaktadır. Bahse konu yollar aranırken yetenek yönetimi kavramına içsel işgücü piyasaları ve stratejik insan kaynakları bakış açılarıyla yaklaşılmaktadır. Yetenek yönetimi uygulamalarının sağlayabileceği faydalar ile birlikte sakınca ve risklerinin irdelenmesi de önem taşımaktadır. Bu doğrultuda yetenek yönetimine dair farklı yaklaşımlar ele alınırken eleştirel yaklaşımlara önemli ölçüde yer verilmektedir. Stratejik yönetim, sürdürülebilir rekabet analizi ve kaynak temelli yaklaşım konuları tezin öne çıkan analiz zeminleri arasında yer almaktadır. Tezin araştırma kapsamında yetenek yönetimi uygulamaları olan büyük ölçekli işletmelerin konuyla ilgili yönetici ve çalışanları ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of talent management maintains its importance and popularity in the field of human resources management until today since the“talent wars”approach, which was introduced at the end of the 1990s. Phenomena such as globalization, technological transformation, and the flexibility of labor markets have influenced the emergence and development of talent management. In this thesis, the talent management practices that are used extensively in today's business world are discussed from different perspectives such as management, worker, labor market, competition, risk and social impact, and ways to make an authentic contribution free from prejudices to working life and literature are sought by combining the theory and practice on the subject on a suitable ground. In search of such ways, the concept of talent management is approached from the perspectives of internal labor markets and strategic human resources. It is also important to examine the disadvantages and risks along with the benefits that talent management practices can provide. To meet this end, while different approaches to talent management are discussed, critical approaches are given a significant place. Strategic management, sustainable competitive analysis and resource-based approach are among the prominent analysis grounds of the thesis. Within the scope of the research of the thesis, in-depth interviews were conducted with the managers and employees of large-scale enterprises that have talent management applications. The obtained data are analyzed by content analysis method.