Okul öncesi dönem çocuklarının mizaç özelliklerinin bağımsız öğrenme davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of preschool children's temperament traits on independent learning behavior
- Tez No: 738224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKAR GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma 4-5 yaş dönemi çocuklarının mizaç özellikleri ile bağımsız öğrenmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda, Bursa Yenişehir ilçe merkezinde yer alan okul öncesi kurumlarına devam eden, 4-5 yaş grubu 332 çocuğun annesi ve 32 okul öncesi öğretmeni yer almıştır. Araştırmada çocuklara ilişkin demografik bilgileri öğrenmek amacıyla anne bildirimine dayanan“Demografik Bilgi Formu”, çocukların bağımsız öğrenme davranışlarını değerlendirmek amacıyla öğretmen bildirimine dayanan“Okul Öncesi Çocuklar İçin Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği”, çocukların mizaç özelliklerinin belirlenmesi amacıyla anne bildirimine dayanan“Çocuklar için Mizaç Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda verilerin normal dağılım gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca elde edilen bulguları Q-Q Plot ve Histogram Grafikleri de desteklemektedir. Bu doğrultuda parametrik testlerden yararlanılmıştır. Bağımsız iki değişken için t Testinden ikiden fazla bağımsız değişken için Tek Yönlü Varyans Analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Varyansların homojen dağılması sebebiyle ve örneklem sayılarının eşit olmamasından dolayı Post-Hoc testleri içerisinden Bonferroni Testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin boyutu ve yönünü incelemek için de Pearson Korelasyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kız çocukların dikkat ve sebatları ve bağımsız öğrenmeleri erkek çocuklara göre daha yüksektir. Erkek çocukların ise kız çocuklara göre daha ritmik bir mizaca sahip oldukları saptanmıştır. 4 yaş çocukların duyusal hassasiyet mizaçları 5 yaş çocuklara göre daha yüksektir. 5 yaş çocukların ise bağımsız öğrenmeleri 4 yaşa göre daha yüksek olduğu söylenebilir.Çocukların mizaçları ile bağımsız öğrenmeleri arasında genel bir ilişki olmadığı bulgulanmıştır. Fakat çocukların dikkat ve sebat mizaç özellikleri ile bağımsız öğrenmeleri arasında küçük bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the temperament characteristics of 4-5 year old children and their independent learning. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research included 332 mothers and 32 preschool teachers of 4-5 age group children attending pre-school institutions in Bursa Yenişehir district center. In the research,“Demographic Information Form”based on mother's declarative knowledgein order to learn demographic information about children,“Independent Learning Behaviors Scale for Preschool Children”based on teacher report to evaluate children's independent learning behaviors,“Temperament Scale for Children”based on mother's report to determine children's temperament characteristics were used. In line with the findings, it was found that the data showed a normal distribution. In addition, Q-Q Plot and Histogram Charts support the findings. In this direction, parametric tests were used. T-Test for two independent variables and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) for more than two independent variables were used. Due to the homogeneous distribution of variances and the unequal number of samples, the Bonferroni Test was used among the Post-Hoc tests. Pearson Correlation Analysis was used to examine the size and direction of the relationship between the scales. According to the findings of the study, girls' attention and persistence and their independent learning are higher than boys. It has been determined that boys have a more rhythmic temperament than girls. It has been found that there is no general relationship between children's temperaments and their independent learning. However, it has been determined that there is a small relationship between children's attention and persistence temperament characteristics and their independent learning.