Analysis of Eastern Mediterranean issue through discourses / speeches of Greek and Turkish leaders in the framework of Identity Leadership Model
Doğu Akdeniz sorunu'nun Türk ve Yunan liderlerinin söylemleri / konuşmaları üzerinden Kimlik Liderlik Modeli çerçevesinde analizi
  1. Tez No: 738239
  2. Yazar: ESER ALPKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Psychology, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anlaşmazlık Çözümü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı Doğu Akdeniz Sorunu'nu Türk ve Yunan liderlerin konuşmaları üzerinden sosyal psikolojik bir bakış açısı ile ve özellikle Kimlik Liderlik Modeli çerçevesinde analiz etmektir. Aynı şekilde Türk ve Yunan liderlerin sosyal kategori sınırı ve kategori içeriği bağlamında stratejik bir inşa sürecine girip girmedikleri de incelenecektir. Analize tabi tutulan lider konuşmalarındaki söylemlerin daha iyi anlaşılması için öncelikle Türk – Yunan ilişkilerinin tarihi seyrini inceleme gereği duyduk. Daha sonra ise Doğu Akdeniz Sorunu'nu özellikle deniz yetki alanlarının paylaşımı kapsamında inceledik. Çalışmanın amacına uygun olduğu düşünülen Türk ve Yunan liderlerinin 3'er konuşması seçilmiştir. Çalışmanın zaman aralığı olarak neredeyse askeri çatışma olasılığı yaşanan Ağustos ve Eylül 2020 dönemi belirlenmiştir. Bu zaman aralığında“Doğu Akdeniz Sorunu”ve“Türk - Yunan İlişkileri”anahtar kelimeleri üzerinden uygun görülen lider konuşmaları seçilerek bir analiz yapılmıştır. Çalışmamızda dokümanları incelerken ve sınıflandırırken GAYA (Grup Argümanlarının Yapısal Analizi) yönteminden faydalanılmıştır. Bu yöntem ile önceden belirlenmiş argüman kategorilerine ait argümanları ve birbirleriyle ne kadar tutarlı olduklarını ortaya çıkarmak mümkündür. Bireylerin, mekânların ve kimliklerin nasıl inşa edildiğini ve aralarındaki ilişki ağlarının nasıl oluştuğunu da ortaya koymak mümkündür. Çalışmada öncelikle seçilen metinlerde kategori sınırı (Yunanlılar ve Türkler kendilerini nasıl kategorize ediyorlar, dost ülkelerle kendilerini nasıl ilişkilendiriyorlar) ve kategori içeriği (kendilerini hangi sıfatlarla ve değerler ile tanımlıyorlar ve karşı tarafa hangi sıfat ve değerleri yüklüyorlar) ile bağlantılı noktalar aranmıştır. Daha sonra kimlik liderlik modelinin dört alt başlığı olan kimlik prototipliği, kimlik girişimciliği, kimlik ilerleticiliği ve kimlik etkinlik düzenleyiciliği ile ilgili öğeler aranmıştır. Tespit edilen öğeler ilgili kategorilere yerleştirilmiş ve yorumlanmıştır. Son olarak tartışma bölümünde bulgularımızı teorik çerçevede ve alan yazına dayalı olarak, Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan Doğu Akdeniz Sorununun çatışma çözümüne olan katkıları bağlamında değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze Eastern Mediterranean Issue through Greek and Turkish Leaders speeches in terms of their social psychological aspects, especially from the view of Identity Leadership Model (ILM). It is also analyzed whether Turkish and Greek leaders have entered a strategic construction process regarding the category boundaries and contents in accordance with their own purposes within the framework of the Eastern Mediterranean problems. In order to better understand the backgrounds of the discourses used in the speeches, we first felt the need to touch on the history of Turkish - Greek relations, and then we went into the details of the Eastern Mediterranean Issue, especially in terms of sharing maritime jurisdiction areas. With the aim we choose 3 Greek Leader's and 3 Turkish leaders speeches. We determined the time interval of the study as August - September 2020, when both sides came almost to the point of military confrontation. In this period, we scanned the official speeches of the Turkish and Greek leaders through the keywords“Eastern Mediterranean”and“Turkish-Greek relations”, and choose the speeches that discussed the issue in detail. In our study, we benefit from the SAGA (Structural Analysis of Group Arguments) method while examining and classifying the documents. With this method, it is determined how the predetermined argument categories are revealed and how consistent they are with each other. It is also possible to reveal how individuals, locations and identities are constructed and how the networks of relations between them are formed. First stage, we searched for the arguments regarding category boundaries (how Greeks and Turks categorize themselves, how they try to identify themselves with their alliance), and category content (how both parties associate themselves with the selected norms and which norms they impose on the opposition) in the documents. In a second stage we looked into see if there are parts in the text that match with the 4 dimensions of the identity leadership model, which are Identity Prototypicality, Identity Entrepreneurship, Identity Advancement, Identity Impresarioship. Finally, in the discussion part, we discuss our findings theoretically and based on the literature in terms of their implications and contributions for conflict resolution between Greece and Turkey regarding the Eastern Mediterranean issue.