Suğla Gölü alanının ekonomik coğrafya açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Sugla Lake area in terms of economic geography
- Tez No: 738264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HADİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sulak alanlar insan doğa etkileşimine şahit olduğumuz hassas ve üzerinde çalışılması gerekli yerlerdir. Bu çalışmanın amacı, Suğla Gölü Alanı değişimi ile ortaya çıkan koşulların etkileşimde bulunan paydaşlarla beraber incelenmesidir. Bölgede yaşayan insanların gölün değişim serüvenine bakışı, etkileşimi, gündelik yaşantıda gölle ne kadar etkileşim içerisinde oldukları, halkın değişen koşullarla yönelimleri nasıldır nelerdir gibi araştırma soruları ile hareket edilmiştir. Bu çalışma küresel salgın dönemi koşulları altında sürdürülmeye çalışılmıştır. Suğla Gölü Türkiye'de üzerinde fazla çalışılmamış bir ekonomik etkileşim alanıdır, yer alan çalışmalar daha çok eski gölün fiziki özellikleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu yüzden gölün ekonomik sosyal yapısı değişim süreci ve insanlarla olan ilişkisi ihmal edilmiştir. Araştırma sonuçları göstermiştir ki, Suğla Gölü Alanı ile yöre halkı arasında sürekliliği olan fakat kullanımı değişen bir etkileşim vardır. Suğla Alanı kullanım faaliyetleri, sürdürülebilir kullanımı yerel ve küresel zenginliklerimiz için önem arz etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Suğla Gölü, Suğla Gölü ekonomisi, sulak alanlar, arazi kullanımı, göl ekonomisi, göl ekolojisi
Özet (Çeviri)
Wetlands are sensitive places where we witness human nature interaction and need to be worked on. The purpose of this study is to examine the conditions that emerged with the change of the Sugla Lake Area together with the stakeholders in interaction. Research questions such as the view and interaction of the people living in the region to the adventure of change of the lake, how much they interact with the lake in daily life, what are the orientations of the people according to the changing conditions were taken into action. This study has been tried to be continued under the conditions of the global epidemic period. Sugla Lake is an understudied area of economic interaction in Turkey, the existing studies mostly focused on the physical features of the old lake. Therefore, the economic and social structure of the lake, the process of change and its relationship with people have been neglected. The results of the research showed that there is a continuous interaction between the Sugla Lake Area and the local people, but the use of which is changing. The utilization activities and sustainable use of the Suğla Region are important for our local and global wealth. KEYWORDS: Sugla Lake, Sugla Lake's economy, wetlands, Land usage, Lake economy, Lake ecology