The study of deficiency of vitamin B12, magnesium and some biochemical markers in patients with diabetes mellitus
Diabetes mellitus, vitamin B12, bazı biyokimyasal, magnezyum, biyokimyasal
  1. Tez No: 738265
  2. Yazar: ABDULRAHMAN SALEH IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Volkan EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, diyabet hastalarında B12 eksikliği, magnezyum eksikliği ve bazı biyokimyasal belirteçler ile testosteron bozukluğu olan diyabetli erkeklerde testosteron, B12, glukoz ve bazı biyokimyasal testlerdeki değişiklikler arasındaki bağlantıyı belirlemektir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, yaşın büyük önem taşıdığı, yaş arttıkça diyabet insidansının arttığı tespit edilmiştir. Magnezyum gelince, önemli ölçüde etkilenir ve diyabetin yanı sıra B12 vitamini ile bir bağlantısı vardır. Aynı zamanda diyabet testi ile lipit profilindeki değişiklikler arasında bir korelasyon vardı, ancak en fazla korelasyon toplam lipitlerle oldu. 25 yaşındaki BMI'nin diyabet riskiyle ilişkisi, 45 yaşında BMI ve ortalama BMI için ayarlama yapılmasıyla önemli ölçüde zayıflatılmıştır. Klinik ve biyokimyasal vitamin B12 eksikliği, hem tip 1 hem de 2 DM'li hastalarda oldukça yaygındır. Tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalarda B12 vitamini eksikliği, B12 vitamini takviyesi ve optimal takviye dozu taramasına ilişkin gelecekteki büyük ve iyi tasarlanmış çalışmaların, diyabet klinik bakımında kılavuzların oluşturulmasına rehberlik etmesi garanti edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of the present study is to identify the link between the deficiency in B12, magnesium deficiency, and several biochemical markers in diabetes mellitus people, testosterone changes, B12, and glucose in men with testosterone disorders. According to the results of the present study, it has been found that age is of great importance, as age increased, the incidence of diabetes increases. As for magnesium, it is significantly affected and had a link with diabetes, as well as vitamin B12. At the same time, there was a correlation between the diabetes test and changes in the lipid profile, but the most correlation was with total lipids. Adjustment for BMI at 45 years of age and average BMI significantly reduced the association between having a high body mass index (BMI) at age 25 and an increased risk of developing diabetes.