Yabancı turistlerin yenilenebilir enerji bilgi seviyelerinin belirlenmesi ve otellerde uygulanabilecek yenilenebilir enerji türü tercihlerine etkisi: Manavgat örneği
Measuring the renewable energy knowledge level of foreign tourists and examining the effects on their preferences of renewable energy types that can be applied in hotels: Manavgat example
  1. Tez No: 738263
  2. Yazar: ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyanın turizm sektörü dahil, tüm sektörlerde gün geçtikçe gelişmesi, ekonomik getirilerin artmasının, ülkelerin gelişmişlik düzeylerine katkı sağlamanın yanında enerji tüketimlerinde de artışlara neden olmaktadır. Enerji ihtiyaçlarının artması, dünya üzerinde elektrik üretiminde hala en büyük paya sahip olan fosil kaynakların daha fazla kullanılmasına ve doğal çevre üzerinde baskıya neden olmaktadır. Güneş, rüzgar, hidro, biokütle, dalga ve gelgit gibi çeşitleri olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek çevre üzerindeki baskıları azaltacağı gibi dünyanın karşı karşıya kaldığı iklim krizine karşı da en önemli çözüm kaynaklarından birisi olacaktır. Tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de yenilenebilir enerji uygulamaları yapılmakta olup önümüzdeki süreçte iklim krizi ile mücadele kapsamında bu uygulamaların sayıları ve çeşitleri daha da artacağı düşünülmektedir. Turizm sektörünün en önemli aktörlerinden olan turistlerin bakış açılarının bu çalışmalarda değerlendirilmesi gerektiğine inanılmaktadır. Bu doğrultuda çalışma, Manavgat ilçesinde çeşitli otellerde konaklayan yabancı turistlerin yenilenebilir enerji bilgi düzeylerinin belirlenmesi, otellerde uygulanabilecek yenilenebilir enerji uygulamaları hakkında tercihleri ve ek olarak demografik özellikler ile bu kavramlar arasındaki ilişkilerin incelenmesini amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden anket çalışması ile veriler toplanıp eksik, hatalı veri kontrol işlemlerinden sonra 417 geçerli anket ile veri analizleri yapılmıştır. Ölçeklerin yapı geçerlilikleri açımlayıcı faktör analizi ile kontrol edilmiştir. Cinsiyet, yaş aralığı, eğitim durumu, medeni hal, meslek ve aylık gelir düzeyin ifadelerinden oluşan demografik özellikler ile bilgi ve tercih ölçekleri t-Testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi gibi veri analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Katılımcıların yenilenebilir enerji bilgi düzeyleri ile tercihleri arasındaki ilişki ise Pearson korelasyon analizi ile kontrol edilmiştir. Analiz bulgularına göre katılımcıların yenilenebilir enerji bilgi düzeyi ve tercihlerinin demografik özeliklere göre farklılaştığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bilgi düzeyi ile tercihleri arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yenilenebilir enerji ve turizm alanında literatürde önümüzdeki süreçte yapılan çalışmaların sayılarının ve çeşitlerinin daha da artacağı öngörülmektedir. Bu sebeple bu çalışmada elde edilen veriler, bu alanda yapılacak çalışmalar için önemli ipuçları sağlayacaktır. Ayrıca turizm sektöründe yapılacak yenilenebilir enerji uygulamaları için turistlerin bakış açısını görmek açsından bu çalışma faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development of the world in all sectors, including the tourism sector, provides increase in economic returns, but causes an increase in energy consumption as well as contributing to the development level of countries. The increase in energy needs causes more use of fossil resources, which still have the largest share in electricity production of the world, resulting pressure on the natural environment. Transition to renewable energy sources, which are solar, wind, hydro, biomass, wave and tidal types, will not only reduce the pressure on the environment, but will also be one of the most important solutions against the climate crisis that the world is facing nowadays. As in all other sectors, renewable energy applications are applied in the tourism sector as well. The number and variety of these applications will increase in the coming period within the scope of combating against the climate crisis. It is believed that the perspectives of tourists, who are important actors of the tourism sector, should also be evaluated in these studies and applications. Accordingly, this study aims to determine the renewable energy knowledge level of foreign tourists vacationing in various hotels in Manavgat district, their preferences about renewable energy applications that can be applied in hotels, and also to examine the relationships between demographic characteristics and these concepts. Data are collected by survey study, one of the quantitative research methods, then incomplete and erroneous data checks are made. Finally data analyzes were made with 417 valid questionnaires. The construct validity of the scales was checked with exploratory factor analysis. Demographic characteristics consisting of gender, age range, educational status, marital status, occupation and monthly income level, and knowledge and preference scales were analyzed by data analysis methods such as t-Test, ANOVA test, Pearson correlation analysis. The relationship between the renewable energy knowledge levels of the participants and their preferences was checked with Pearson correlation analysis. According to the analysis findings, it is observed that the renewable energy knowledge level and preferences of the participants are differing according to demographic characteristics. In addition, it has been determined that there is a positive relationship between the level of renewable energy knowledge and their renewable energy preferences. It is predicted that the number and types of studies conducted in the literature in the field of renewable energy and tourism will increase in the upcoming period. For this reason, the data obtained in this study will provide important clues for the studies to be done in this field. In addition, this study will be useful in terms of seeing the perspective of tourists for renewable energy applications to be made in the tourism sector.