Poliklinik bekleme alanındaki hastaların öfke düzeyi ve ilişkili faktörler
Anger level of patients in outpatient waiting area and related factors
  1. Tez No: 738307
  2. Yazar: NEZİHENUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Günlük hayatta yaygın bir şekilde karşılaştığımız öfke, bireyi tehlikelerden koruyan ve hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıran sağlıklı bir duygusal tepkidir. Kontrol edilemeyen öfke ise hem bireyi hem de toplumu ilgilendiren birçok problemi beraberinde getirmektedir. Biz bu çalışmada poliklinik bekleme alanındaki hastaların durumluk öfke düzeylerini ve bununla ilişkili faktörleri tespit etmeyi ve kontrolsüz öfke nedeniyle meydana gelen sağlıkta şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla yürütülecek olan çalışmalara katkı sağlamayı hedefledik. YÖNTEM: Araştırmamız tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırma olup Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin poliklinik bekleme alanlarında bekleyen 500 hastaya yüz yüze görüşme yolu ile anket uygulanarak yapılmıştır. Araştırmaya kardiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, ortopedi, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi polikliniklerine ayaktan başvuran, çalışmamız için gönüllü olan, 18 yaş ve üzerindeki hastalar dahil edilmiştir. Araştırmacılar tarafından hazırlanmış 34 sorudan oluşan bir anket formu ve 10 sorudan oluşan Spielberger'in Durumluk Öfke Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Anger, commonly encountered in daily life, is a healthy emotional response that protects the individual from dangers and facilitates reaching his goals. Uncontrollable anger brings many problems that concern both the individual and the society. In this study, we aimed to determine the state anger level of the patients in outpatient clinic waiting room and related factors, and to contribute to the studies to be carried out to prevent violence in healthcare. MATERIALS AND METHODS: Our research is a cross-sectional study of descriptive type and was conducted by conducting a face-to-face survey of 500 patients in outpatient waiting rooms of Sakarya University Teaching and Research Hospital. Patients aged 18 years and over applied to cardiology, pulmonology, internal medicine, orthopedics, obstetrics and gynecology, general surgery outpatient clinics, volunteered for our study were included in the study. A questionnaire consisting of 34 questions prepared by the researchers and Spielberger's situational anger scale consisting of 10 questions were used.