Peyzaj tasarımda geometrik form oluşum süreçlerinin incelenmesi
Investigation of geometric form formation processes in landscape design
  1. Tez No: 738306
  2. Yazar: NESRİN SEDA DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN DEMİRCİOĞLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sembolizm, insanların kendini anlatabilmek anlattığı ifadeyi elle tutulur ifadelerle gösterebilmek için kullandığı araçlardan biridir. Evrensel bir açıdan kullanılan simgeler kişinin birçok bilim alanıyla da örtüşen tabirlerde hem düşsel anlamda hem de reel mantıkta kendini yansıtmasını sağlar. Bu bakış zamanla kendini geliştirip tasarımla ilgili pek çok meslek grubuna da etki etmiştir. Tasarım, sanatçının yapıtını gösterdiği bir alandır. Bunu gösterirken de birçok simgesel ifadelerden faydalanılır. Tasarımsal mesleklerde de rakamlar ve geometri çok büyük önem ifade eder. Bu teknikler eserlerde bazen açıkça bazen de görünmez şekilde kullanılmaktadır. Bu eserler hem geçmişten günümüze taşınmış hem de rakam ve geometrinin etkisini ifade etmiştir. Üzerinde çalışılan bu araştırmada, geometrik formlar kullanılarak peyzaj alan çalışması yapılmıştır. Yöntem: İlk çağdan günümüze kadar insanoğlu hep belli bir sembol kullanarak kendini anlatmaya ve anlamaya çalışmıştır. Mağara duvarlarına yapılan kazılar ve resimler buna örnek olabilir. Bu semboller birçok kültürde aynı anlamı ifade etmeye çalışmıştır. Tasarım, sanatçının yapıtını gösterdiği bir alandır. Bunu gösterirken de birçok geometrik formdan faydalanılır. Yapılan araştırmada peyzaj projelerinde kullanılan biçimler kullanılarak alanda alternatif peyzaj çalışma örnekleri verilmiş ve bu gelişimin tarihsel süreci incelenmiştir. Bulgular: Yapılan çalışmada, geometrik form başlıkları ele alınıp bu başlıklara konu olan dünyada bulunan çeşitli peyzaj park projeleri örneklerine ulaşılmıştır. Ele alınan geometrik form konuları dâhilinde uygun tasarımlar yapılmıştır. Sonuç: Araştırma sonucunda biçim kavramı ele alınarak belirli alanlarda alternatif tasarımlar çizilmiştir. Bu çizimler yapılırken tasarım yapımında da kullanılan geometrik formlardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Symbolism is one of the tools that people use in order to express themselves and to show their expressions with tangible expressions. Symbols used from a universal point of view allow the person to reflect himself in terms that overlap with many fields of science, both in an imaginary sense and in real logic. This view developed itself over time and influenced many design-related professions. Design is a space where the artist displays his work. While demonstrating this, many symbolic expressions are used. Numbers and geometry are also very important in design professions. These techniques are used sometimes explicitly and sometimes invisibly in the works. These works have both been carried from the past to the present and expressed the effect of numbers and geometry. In this study, a landscape field study was carried out using geometrical forms. Method: From the first age to the present, human beings have always tried to explain and understand themselves by using a certain symbol. Excavations and paintings on cave walls can be examples of this. These symbols have tried to express the same meaning in many cultures. Design is a space where the artist displays his work. While demonstrating this, many geometric forms are used. In the research, alternative landscape work examples were given in the field by using the forms used in landscape projects and the historical process of this development was examined. Findings: In the study, geometric form titles were handled and examples of various landscape park projects in the world, which were the subject of these titles, were reached. Appropriate designs were made within the geometric form issues discussed. Result: As a result of the research, the concept of form was discussed and alternative designs were drawn in certain areas. While making these drawings, the geometric forms used in the design were also used.