Lichtenstein yöntemi ile kasık fıtığı onarımında sentetik greftin tespitli ve tespitsiz uygulamasının karşılaştırılması
The comparison of lichtenstein procedure with and without mesh-fixation for inguinal hernia repair
  1. Tez No: 738313
  2. Yazar: SERDAR ÇULCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnguinofemoral hemi onarımı dünyada en yaygın yapılan genel cerrahi uygulamasıdır. Kasık fıtıkları, tüm hemiler arasında %75 ve tüm toplumun %3.8'sinde görülebilecek kadar sık olmasına karşın, en iyi onarım şekli henüz açıklık kazanmamıştır. Hemi onarımında amaç basit, kolay uygulanabilir, minimal diseksiyon gerektiren ve yeterli eksplorasyon sağlayan güvenli bir teknikle erken dönemde hasta konforunu gözetmek, ameliyat masrafını, işgücü kaybını, hastanede kalış süresini ve işe dönüş süresini azaltmak ve nüksleri en aza indirmektir. Çalışmaya İstanbul Eğitim ve Araştıma Hastanesi B.10.4.ISM 04.34.5922 sayılı yerel etik kurul kararı alındıktan sonra başlandı. Çalışma Haziran 2009 - Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel cerrahi polikliğiniğine başvuran ve inguinal hemi tanısı alan 18-75 yaş arası 85 hasta üzerinde prospektif ve randomize yapıldı. Nuks inguinal hemisi, femoral hemisi bilateral hemisi, immunosupresif ilaç kullanımı ve kollajen doku hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalara spinal anestezi altında Lichtenstein yöntemi ile hemi onarımı yapıldı. 42 hastaya standart operasyon tekniği uygulanırken, 43 hastada sentetik greft sadece intemal ringde inguinal kord etrafında 2-0 prolen sutur ile birleştirildi. Tüın hastalar postoperatif 1. haftada ağrı, seroma ve skrotal ödem varlığı ; postoperatif 6. ayda ise parestezi , nöropraksi varlığı ve nüks varlığı açısından tek hekim tarafından değerlendirildi. Gruplar arasında yaş ve BMI açısından fark yoktu. Hastalar yaş, BMI, fıtık tipi, ameliyat süresi, hastanede kalış süresi, ağn, seroma, skrotal ödem, nüks, parestezi ve nöropraksi açısından değerlendirildi. Tespit yapılmayan grupta ameliyat süresi ve ağrı skoru anlamlı olarak düşük bulundu. Bu bulgulara dayanarak Lichtenstein yönteminde sentetik yamanın tespit edilmeden yerleştirilmesi tekniğinin güvenle uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim. Although inguinal hernia repair is the most frequently performed surgical procedure in the world, the best repair method has not gained acceptance yet. The ideal repair must be safe, simple, and easy to perform and require minimal dissection which provides enough exploration, maintain patient's comfort in the early stage, and also be cost-effective, reducing operation costs, labor loss, hospital stay, and recurrence. Materials and Methods. There were eighty-five patients between the ages of 18 and 75, diagnosed with inguinal hernia in our clinic. Lichtenstein procedure for hernia repair was performed under spinal anesthesia in all patients. Forty-two patients had the standard procedure and, in 43 patients, the polypropylene mesh was used without fixation. All patients were examined and questioned on the 7th day of the operation in terms of pain, scrotal edema, and the presence of seroma and later on in the 6th postoperative month in terms of paresthesia, neuropraxia, and recurrence by a single physician. Results. Operative time and pain scores in the nonfixation group were significantly lower, without any increase in rates of recurrence. Conclusion. Based on these findings, in Lichtenstein hernia repair method, nonfixation technique can be used safely with better results.