AK Parti dönemi Türkiye-Tayland ilişkileri (2002-2020)
Türkiye-Thailand relations during AK Party period (2002-2020)
- Tez No: 738316
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye-Tayland ilişkileri Türkiye'nin Osmanlı dönemleri ile Tayland'ın Ayutthaya dönemlerinde başlamıştır. Türkiye ve Tayland arasındaki diplomatik ilişkilerin başlangıcı ise 1958'li yıllara dayanmaktadır. 2002 yılında Ak Parti'nin iktidara gelmesi ile Türkiye'nin Asya'da yürütmekte olduğu dış politikalar yeni bir döneme girmiştir. Türkiye'nin Asya kıtasındaki dış politikalarını güçlendirmek ve ilerletmek üzere başlatmış olduğu, 2019 yılında ilan edilen Yeniden Asya girişimiyle Asya kıtasındaki ilişkilerde önemli ilerlemeler kat edilmiştir. Ek olarak Türk hükümeti Tayland dahil Güneydoğu Asya ülkeleriyle daha fazla ittifak kurmak için Yumuşak Güç politikasını benimsemiştir. Bu araştırma raporu, özellikle 2002-2020 yılları arasında Türkiye-Tayland ilişkilerini çeşitli boyutlarda incelemeyi amaçlayan nitel bir araştırmadır. Ayrıca bu çalışma Türkiye-Tayland arasındaki geleceğe yönelik ilişkileri geliştirme yönelik potansiyelini ele alan araştırmalar bulundurmaktadır. Bulgular, Tayland'ın savunmacı bir dış politikaya odaklanma eğiliminde olduğunu, Türkiye'nin ise proaktif bir politika benimsemiş olduğunu göstermektedir. Her iki ülke de ekonomik ve siyasi entegrasyondan dolayı öncelikle komşu ülkelerle ve büyük güç ülkelerle dış politika oluşturma konusunda öncelik vermektedir. Tayland ve Türkiye ilişkilerinin önündeki en büyük engel, iki ülke arasındaki ilişkilerde zayıf bir bağa neden olan iki ülke arasındaki uzaklıktır.
Özet (Çeviri)
Türkiye and Thailand have been relating since the Ottoman era, synchronously to Ayutthaya era of Thailand. Then Türkiye-Thailand diplomatic relations were established in 1958. Since AK Party became government party at the end of 2002, The Turkish foreign policy pays more attention towards Asian countries reflected by the latest initiative Asia Anew announced on 2019. In addition, the Turkish government has adopted a soft power policy to build more alliances with Southeast Asian countries including Thailand. This research is a qualitative research which aims to study Türkiye -Thailand relations especially between 2002-2020 in various dimensions. There is also the study of the development of both Türkiye's and Thailand's potential to reflect on enhancing the future relation. The findings show that Thailand tends to focus on defensive foreign policy whereas Türkiye tends to adopt a proactive policy. Both countries also give precedence on establishing foreign policies primarily with neighboring countries and great power countries owing to economic and political integration rather than with each other. The major obstacle for Thailand and Türkiye relations is distantness between both countries causing weak bond in both countries' relation.