Üst düzey hentbol ve voleybol sporcularının antropometrik özellikleri ve bazı performans test sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of anthropometric characteristics and some performance test results of advanced handball and volleyball athletes
  1. Tez No: 738323
  2. Yazar: ESRANUR TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada üst düzey hentbol ve voleybolcuların antropometrik özellikleri ile kuvvet, esneklik, sıçrama, çeviklik, sürat ve reaksiyon performanslarının karşılaştırılması amaçlandı. Araştırmaya Türkiye Hentbol Süper Liginde yer alan Güneysu hentbol takımında (14) ve Türkiye Voleybol Efeler Liginde yer alan Arhavi voleybol takımında (14) forma giyen toplam 28 profesyonel sporcu katıldı. Sporculara testler uygulanmadan önce testlerin amacı, önemi ve içeriği hakkında bilgi verildi ve sadece gönüllü olan sporculara ölçümler uygulandı. Çalışmanın yöntemi doğrultusunda boy, ağırlık, deri altı yağ, çap ve çevre, kavrama kuvveti, sırt kuvveti, esneklik, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, çeviklik, sürat ve el-ayak reaksiyon testleri yapıldı. Fizyolojik ölçümler sonrasında vücut kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi ve somatotip belirlendi. Tez yazımında lisanslı Office 365 Pro Plus Microsoft Office paket uygulamaları kullanılırken, istatistiksel analiz de Windows için SPSS ve JASP istatistik paket programları kullanıldı. Ölçümlerden elde edilen verilere öncelikli olarak Kolmogorov-Smirnov (K-S) ve Shapiro-Wilk normallik testleri uygulandı. Test sonuçları doğrultusunda normal dağılıma sahip verilere, ikili karşılaştırmalarda =0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız iki grup için T-testi, normal dağılıma sahip olmayan verilere ise Mann-Whitney-U testi uygulandı. Test sonuçları hentbol ve voleybolcuların kavrama kuvveti, sırt kuvveti, esneklik, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, sürat ve el reaksiyon zamanı dereceleri arasında anlamlı fark olduğunu gösterirken (p0.05). Ayrıca hentbolcuların 8'inin mezomorf 6'sının mezomorf-endomorf yapıda olduğu, voleybolcuların ise 9'unun ektomorf, 5'inin ektomorf-endomorf yapıda olduğu tespit edildi. Sonuç olarak; kuvvete, sürate ve reaksiyona dayalı performans değerlerinde hentbolcuların baskın olduğu, esnekliğe ve güce dayalı performans değerlerinde voleybolcuların daha baskın olduğu belirlendi. Ayrıca hentbolcuların vücut yapısının kaslı ve geniş olduğu, voleybolcuların vücut yapısının ise ince ve uzun olduğu belirlendi. Sonuçlardan yola çıkarak sporcuların yapmış oldukları sportif faaliyet sonucu aktif kullandıkları performans değerlerinin diğer spor dalına göre daha üstün olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that to compare the anthropometric, strength, flexibility, jump, agility, speed and reaction performances of advanced handball and volleyball players. A total of 28 professional athletes in the Guneysu Handball Team (14) in the Handball Super League of Turkey and Arhavi Volleyball Team (14) in the Turkish Volleyball Efeler League participated in the research. Before the tests were applied to the athletes, information was given about the purpose, importance and content of the tests and measurements were applied only to volunteer athletes. In order to method of the study, height, weight, subcutaneous oil, diameter and environment, grip force, back force, flexibility, vertical jump, long jumping, agility, speed and hand-foot reaction tests were performed. After physiological measurements, body mass index, body fat percentage and somatotype were identified. Licensed Office 365 Pro Plus Microsoft Office package program was used in the thesis writing. Statistical tests were performed in SPSS and JASP statistical package programs for Windows. Kolmogorov-Smirnov (K-S) and Shapiro-Wilk normality tests were applied to the data obtained from the measurements. Data with normal distribution; In binary comparisons, the T-test for two groups of independent groups at =0.05 significance level, mann-whitney-U test was applied to the data that does not have normal distribution. The test results showed that there were significant differences between the grip force, back strength, flexibility, vertical jump, stopping long jump, speed and hand reaction time (p 0.05). In addition, it was determined that 8 of the handball players were mesomorph, 6 of them were mesomorph-endomorphic, 9 of the volleyball players were ectomorph and 5 of them were ectomorph-endomorphic. As a result; It was seen that handball players are dominant in force, speed and reaction based performance values, and volleyball players were more dominant in performance values based on flexibility and strength. It was also determined that the body structure of the handballers is muscular and wide, the body structure of the volleyballers is fine and long. It can be said that the performance values they used as a result of the sports activities they have made from the results are superior to other sports branch.