Opioid kullanımına bağlı bağımlılık sendromu hastalarında opioid ile birlikte pregabalin kullanımının yoksunluk ve bağımlılık şiddeti üzerine olan etkisi
The effect of pregabalin use with opioids on withdrawal and addiction severity in patients suffering an addiction syndrome due to opiate use
  1. Tez No: 738341
  2. Yazar: ÖZLEM ÇITAK EKİCİ
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL VOLKAN ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Opioid bağımlılığı ülkemizde ve dünyada giderek artan, tıbbi, sosyal ve ekonomik olarak birçok açıdan sorun meydana getiren tedavisi güç bir hastalıktır. Tedavisinin güç ve rehabilitasyon sürecinin uzun olması, nükslerinin sık olması, opioid kullanıcılarının farklı yöntemler denemesine yol açmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de tedavi ekibinin önerileri dışında çeşitli ilaçların self-medikasyon amaçlı kullanılmasıdır. Pregabalin son yıllarda epilepsi, nöropatik ağrı, anksiyete bozukluğu tanılarıyla hekimler tarafından sıkça reçete edilen analjezik, antiepileptik, anskiyolitik etkileri olan bir preparattır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda pregabalinin keyif verici ve rahatlatıcı etkilerinin kullanıcılar tarafından keşfedildiği ve sonucunda endikasyon dışı kullanımının arttığı vurgulanmaktadır. Bu nedenle opioid kullanımına bağlı bağımlılık sendromlu hastalarda da pregabalin kullanımında artış gözlenmektedir. Bu çalışmada endikasyon dışı pregabalin kullanan opioid bağımlılarını pregabalin kullanmayan opioid bağımlıları ile karşılaştırarak, pregabalin kullanımın bağımlılık profili ve opioid yoksunluğu şiddeti üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. DSM V'e göre opioid kullanıma bağlı bağımlık sendromu tanısı konmuş, pregabalin kullanan (60 hasta) ve pregabalin kullanmayan (60 hasta) toplam 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Son 24 saat içerisinde pregabalin kullanmayan ve son 8 saat içerisinde opioid kullanmayan aktif yoksunluğu olan hastalara sosyodemografik veri formu, klinik opioid yoksunluk ölçeği ve bağımlılık profil indeks ölçeği uygulanmıştır. Pregabalin kullanan ve kullanmayan hastalar arasında yaş, cinsiyet, kullanmaya başlama yaşı, çalışma durumu, daha önce tedavi alıp almama durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Pregabalin kullanan grupta opioid yoksunluk şiddetinin kullanmayan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda pregabalin kullanan grupta BAPI madde kullanım özelliği, tanı, yaşam üstüne etkiler, şiddetli istek, motivasyon alt ölçek skorları ve BAPI toplam skoru pregabalin kullanmayan gruptan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Pregabalinin opioid bağımlılığında endikasyon dışı self medikasyon amaçlı kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Önerilen dozların çok üstünde kullanımı öforizan etkiyi artırabileceği, bağımlılık oluşturabileceği veya mevcut bağımlılığı kötüleştirebileceği ihtimali göz önünden bulundurulmalıdır. Pregabalinin endikasyon dışı ve yüksek doz kullanımı yeni bir bağımlılık alanı ve illegal bir pazar oluşmasına sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
Opiate addiction is a hard-to-treat disease on the rise, which is increasingly causing medical, social and economical problems both in Turkey and in the world. Opioid users tend to seek different methods due to the hardship of treatment, the long rehabilitation periods and high rates of relapses. One of these methods is the use of various drugs for self-medication, against the recommendations of the treatment team. Pregabalin is an officinal with analgesic, anti-epileptic and anxiolytic properties, which, in recent years, is frequently prescribed by physicians for patients diagnosed with neuropathy, epilepsy and anxiety disorders. Recent studies reveal that the relaxant and euphoria-inducing effects of Pregabalin have been discovered by its users and has led to an increase in the off-label usage of the drug. Accordingly, an increase in Pregabalin usage is observed in patients suffering an addiction syndrome due to opiate addiction. This study aims to investigate the pregabalin dependance profile and exert its effects on opiate intolerance severity by comparing and contrasting patients with opiate addiction that use off-label Pregabalin to patients with opiate addiction who do not use Pregabalin. A total of 120 patients who were diagnosed with addiction syndrome according to DSM V due to dependance on opiates were included in the study. 60 of the patients used pregabalin whereas 60 of them did not. Patients with active deprevation, who had not used pregabalin and opiates in the last 24 hours and 8 hours respectively, were evaluated using sociodemographic data form, clinical opiate withdrawal form and Addiction Profile Index Scale (BAPI). A statistically significant difference was not found between the patients who did and did not use pregabalin in terms of age, sex, onset age of use, work status, and whether they had received previous treatment. It was determined that opiate withdrawal severity was statistically significantly higher in the group using pregabalin than the group not using pregabalin. In addition, BAPI substance use characteristics, diagnosis, effects on life, severe desire and motivation subscale scores and BAPI total score were found to be significantly higher in the group using pregabalin than the group that did not use pregabalin. The off-label use of pregabalin for self medication in opiate addiction is becoming increasingly common. It should be taken into account that the use of doses well above the recommended doses may increase euphoric efficacy, create addiction or worsen existing addiction. The use of off-label and high dose of pregabalin may cause a new addiction area and an illegal market.