The effect of distance self-assessment training on Turkish EFL learners' writing skills
Uzaktan öz değerlendirme eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin yazma becerilerine etkisi
- Tez No: 738374
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilere uzaktan eğitim yoluyla verilen kendi yazılarını değerlendirmelerine yönelik öz değerlendirme eğitiminin öğrencilerin yazma performansına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, bu çalışma aynı zamanda öz değerlendirme eğitiminin öğrencilerin öz değerlendirme performansları üzerinde etkisi olup olmadığını görmeyi amaçlamaktadır. Son olarak, uzaktan öz değerlendirme eğitimi alan öğrencilerin ve onların öğretmenlerinin, öz değerlendirme eğitimine yönelik görüşlerinin de ortaya koyulması da amaçlanmaktadır. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için açımlayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Bu çalışmaya dört grup öğrenci katılmıştır: iki deney ve iki kontrol grubu. Deney ve kontrol gruplarında 23'er öğrenci, toplamda 46 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır. Katılımcı gruplar, yazma sınavı ortalamaları birbirine en yakın dört B1 seviye sınıfı arasında rastgele belirlenmiştir. Nicel veriler toplanmadan önce deney gruplarındaki öğrencilere uzaktan öz değerlendirme eğitimi verilmiştir. Nicel veri toplama sürecinde, deney gruplarındaki öğrenciler yazılarını öz değerlendirme eğitimi alarak değerlendirirken, kontrol gruplarındaki öğrenciler yazılarını eğitim almadan değerlendirmiştir. Her iki grup da kendi yazılarını değerlendirmek için aynı değerlendirme aracını kullanmıştır. Nicel verilerin toplanmasında kullanılan yazma değerlendirme ölçütleri hazırlık okulu tarafından geliştirilmiştir ve bu çalışmada kullanılması için güvenirlik ve geçerlilik açısından uzman görüşleri alınmıştır. Nicel veriler öğrencilerin iki yazma sınavında verilen değerlendirme ölçeğine bakarak öz değerlendirmesiyle ve öğretmenlerinin de aynı şekilde öğrencilerini değerlendirmesiyle toplanmıştır. Nitel veriler ise eğitim alan öğrenciler ve onların öğretmenleriyle, öz değerlendirme eğitimi hakkında görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Sonuçlar, uzaktan öz değerlendirme eğitiminin deney grubu öğrencilerinin yazma performanslarında anlamlı bir fark yarattığını göstermektedir. Kontrol grubundaki öğrenciler yazma puanlarını önemli ölçüde geliştirmezken, deney grubundaki öğrenciler öz değerlendirme eğitiminden sonra daha yüksek puanlara aldı. Ayrıca deney grubundaki öğrenciler kendi yazma sınavlarını öğretmenlerine çok yakın olarak değerlendirirken, kontrol grubundaki öğrenciler deney grubu öğrencileri kadar doğru bir şekilde kendilerini değerlendirmemişlerdir. Ayrıca, hem öğrenciler hem de öğretmenler öz değerlendirme eğitimi hakkında olumlu görüş belirtmiş ve etkili olduğuna inandıklarını söylemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to examine the effect of self-assessment training given through distance education to students learning English as a foreign language on their writing performance. In addition, this study also aims to see whether self-assessment training has an effect on students' self-assessment performance. Finally, it is also aimed to reveal the views of the students who receive distance self-assessment training and their teachers about self-assessment training. To achieve the aims of the study, explanatory sequential mixed methods design was followed. Four groups of students participated in this study: two experimental and two control groups. 23 students each in the experimental and control groups, a total of 46 students participated in this study. The participant groups were selected randomly among four B1 level classes whose writing exam averages were the closest. Before collecting the quantitative data, the students in the experimental groups were given the treatment which is the distance self-assessment training. During the quantitative data collection process, while the students in the experimental groups evaluated their writings by receiving self-assessment training, the students in the control groups evaluated their writings without training. Both groups used the same assessment tool to evaluate their own writing. The assessment criteria that was used to collect the quantitative data was developed by the preparatory school and expert opinions were obtained for reliability and validity concerns to use it in the present study. Quantitative data were collected by students' self-assessment by looking at the assessment scales given in the two writing exams, and by their teachers' evaluation of their students in the same way. Qualitative data were collected by interviewing the students and their teachers about self-assessment training. The findings reveal that the distance self-assessment training created a significant difference in the writing performance of the experimental group learners. While the students in the control group did not improve their writing scores significantly, the students in the experimental group had higher scores after the self-assessment training. Besides, the students in the experimental group self-assessed their writing exam as close as their teachers whereas the students in the control group did not self-assess as accurately as the experimental group. Moreover, both the students and teachers had positive opinions regarding the self-assessment training and believed that it was effective.