Büyük veri ve sosyal medya etkileşiminde istihbarat çarkı
Intelligence cycle in the interaction of big data and social media
  1. Tez No: 738389
  2. Yazar: ARİF SERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Administration, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünya nüfusunun önemli bir bölümünün kullandığı sosyal medya platformları istihbarat teşkilatları açısından büyük bir önem arz etmektedir. Milyonlarca insanın iletişim ve etkileşiminin sağlandığı bu platformlar önemli bir veri kaynağına dönüşmüş durumdadır. Hem sağladığı anlık veri desteği hem de bir bölge ya da ülkede konuşulanlara, gündem maddelerine, önemli gelişmelere dair fikir vermesi açısından bu veriler göz ardı edilemez. Her ne kadar sosyal medya ve büyük veri, istihbarat faaliyetlerinin önemli bir parçası haline gelse de bu iki konunun bir arada incelenmesi nispeten yenidir. İstihbarat çalışmalarının disiplinler arası bir alan olduğu görüşünden yola çıkan bu tez Yeni Medya, Veri Bilimi gibi yeni akademik alanları merkeze koymaktadır. Bu tez çalışması, büyük veri ve bu verinin kaynağı olarak sosyal medyanın istihbarat çalışmalarına etkisini incelerken istihbarat çarkı olarak anılan üretim döngüsünün müşteri gereksinimlerinden başlayarak dağıtım, yayım aşamasına kadar tüm aşamalarındaki etkilerine odaklanmaktadır. Büyük verinin istihbarat gereksinimlerini yönlendirmede etkisi olduğu görülmektedir. Bu veriler, veri analitiği, makine öğrenmesi gibi yeni uygulamalarla birlikte işleme ve analiz aşamasında da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Sosyal medya platformları bilgi manipülasyonu ve aldatma için de uygun bir zemin sağladığı için bu verilerde işleme aşaması önem kazanmaktadır. Veri hacmi karşısında analiz aşamasında sözü edilen yeni teknik ve araçlar analizcinin istihbarat üretimine katkıda bulunmaktadır. Bitmiş istihbarat ürününün müşteriye ulaştırılmasında da bu yeni araçlar istihbaratın etkinliğini arttırmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The social media platforms which are used by a significant amount of the world population has importance for intelligence services. These platforms, where the communication and the interaction of billions of people are provided, have become an important data source. These data cannot be ignored with regards to both the instant data support they offer and the insight about the talking points, agenda, and the noticeable changes in a region or a country they ensure. Even though social media and big data have become an important part of intelligence activities, examining these two issues together is relatively new. This thesis which begins its examination from the assumption that intelligence studies is a multidisciplinary field puts fields such as New Media and Data Science to the centre and examines the effects of big data and social media, as its source, on the production of intelligence. Finally, starting with the customer's requirements of the production circle, which is known as the intelligence cycle, it focuses all the consequences of it up to the phases of distribution and dissemination. Big data appears to have an impact in directing intelligence requirements. With new practises such as data analytics and machine learning, these data also take a supportive role on in the stages of processing and analysis. Since social media platforms also furnish a convenient ground for information manipulation and deception, the processing stage become more of an issue. These new techniques and tools contributes intelligence production of the analyst against the volume of data. These new tools can be used to increase the effectiveness of intelligence in dissemination the finished intelligence product to the customer.