Solanaceae familyasina ait farkli türlerin toksik potansiyellerinin Drosophila melanogaster'de kısa süreli test teknikleri ile belirlenmesi
Determination of toxic potentials of different species belonging to solanaceae family in Drosophila melanogaster by short-term test techniques
- Tez No: 738388
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Günümüzde insanların doğala dönüş sloganı sebebiyle farklı bitki türleri içerdikleri biyoaktif maddeler yönünden araştırılmakta ve bu biyoaktif maddeler insanlar tarafından günlük hayatta kullandıkları çeşitli ürünler ile vücuda alınmaktadır. Bu bitkilerin biyoaktif maddeleri gıda, ilaç, tekstil ve kozmetik sektörlerine ait ürünlerde kullanılmaktadır. Düşük miktarlarda iyileştirici özellik gösteren etken maddeler, yüksek miktarlarda kullanılınca zehirleyici olabilmektedir. Datura stramonium L. (boru otu), Hyoscyamus niger L. (ban otu) ve Nicotiana rustica L. (Maraş otu) türleri Solanaceae familyasına dahildir ve dağlık, ormanlık alanlar, boş araziler ve bahçelerde yetişirler. Bu bitkilerin keyif verici özelliklerinden dolayı halk arasında yaygın şekilde kullanıldığı da bilinmektedir. Özellikle bu üç türün bazı vejetatif ve generatif kısımları sigara gibi ya da çiğneyerek kullanılmakta ve uyuşturucu potansiyeli ile insanlarda bağımlılık yaratmaktadır. Ayrıca insanlar tarafından vücuda alındığında toksik etki de gözlenebilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı da bağımlılık yapıcı özelliğe sahip olduğu bilinen bitki türlerinin Drosophila melanogaster'de toksik ve genotoksik etkili olup olmadığının kısa süreli test teknikleri ile belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmada her bitkiye ait farklı ekstraktların toksik etkisi ömür uzunluğu testi, genotoksik etkisi ise somatik mutasyon ve rekombinasyon testi (SMART) ile araştırılmıştır. Bu amaçla model organizma olarak D. melanogaster'in Oregon-R yabanıl soyu ve mutant soyları kullanılmıştır. Bulgular: D. stramonium, H. niger ve N. rustica bitkilerine ait su ve metanol ekstraktları farklı dozlarda olmak üzere D. melanogaster'in Oregon-R yabanıl soyuna ait dişi ve erkek popülasyonlarına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Today, due to the slogan of people's return to nature, different plant species are investigated in terms of the bioactive substances they contain and these bioactive substances are taken into the body by various products that people use in their daily life. The bioactive substances of these plants are used in products belonging to the food, medicine, textile and cosmetics sectors. Active substances that show healing properties in low amounts can be toxic when used in high amounts. Datura stramonium L., Hyoscyamus niger L. and Nicotiana rustica L. species belong to the Solanaceae family and grow in mountainous, wooded areas, vacant lots and gardens. It is also known that these plants are widely used among the people due to their pleasing properties. In particular, some vegetative and generative parts of these three species are used as cigarettes or by chewing, and they are addictive in humans with their drug potential. In addition, toxic effects can be observed when taken into the body by humans. The aim of this thesis is to determine whether plant species known to have addictive properties are toxic and genotoxic in Drosophila melanogaster by short-term test techniques. Method: In the study, the toxic effect of different extracts of each plant was investigated by the longevity test, and the genotoxic effect was investigated by the somatic mutation and recombination test (SMART). For this purpose, Oregon-R wild strain and mutant strains of D. melanogaster were used as model organisms. Findings: Water and methanol extracts of D. stramonium, H. niger and N. rustica plants were applied at different doses to female and male populations of the Oregon-R wild strain of D. melanogaster.