Barış inşa sürecinde çocuk savaşçılar: Afganistan örneği
Child soldiers during peacebuilding: The case of Afghanistan
  1. Tez No: 738419
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Geleneksel devletlerarası savaşlar yerini giderek iç çatışmalara bırakmaktadır. Devlet içi çatışmalar ise genellikle üniformalı askerler ve düzenli ordular aracılığıyla değil, gayri nizami savaş formunda ve üniforma taşımayan gruplar tarafından yürütülmektedir. Çoğunluğu üniforma taşımadığı halde, çatışmalardan en çok zarar gören gruplardan biri çocuklardır. Çocukların silahlı çatışmanın etkilerinden korunması ülkeler açısından ahlaki ve yasal bir sorumluluk olmakla beraber, uluslararası barış ve güvenlik meselesidir. Ancak Afganistan'daki çatışmalar, çocukların yalnızca sivil olarak değil, savaşçı olarak da yer aldıkları bir süreçtir. Çocuk savaşçıların çatışmalara dâhil olmaları nedeniyle ülkedeki barış çalışmalarının daha hassas ve şeffaf yürütülmesi gerekmiştir. Bu çalışmanın amacı, Afganistan'daki barış inşa sürecinde çocuk savaşçıların topluma yeniden entegre olabilmeleri için yürütülen süreci ve çalışmalar sırasında yaşanan zorlukları ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada 2001 yılında Afganistan'a gerçekleştirilen müdahale sonrasında yürütülen barış çalışmaları ve süreçte göz ardı edilen çocuk savaşçılar incelenmiştir. Bu çalışma Afganistan'daki çatışmalarda doğrudan ya da dolaylı olarak askeri görevleri yerine getiren çocuk savaşçıların, yürütülen barış inşa süreçlerine yeterli ve uygun planlamalarla dâhil edilmediği sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional interstate wars are increasingly being replaced by civil wars. Civil wars are usually conducted not through uniformed soldiers and regular armies, but in the form of non-regular combat and by groups that do not carry uniforms. Children are one of the groups most suffered by the conflict, although the majority do not wear uniforms. The protection of the children from the effects of armed conflict is an international peace and security issue with moral and legal responsibility in terms of countries. But the conflict in Afghanistan is a process in which children exist not only as civilians, but also as soldiers. Due to the involvement of child soldiers in the conflict, a more sensitive and clear process for peace studies in the country was required. The aim of this study is to demonstrate the process of reintegrating child soldiers into society during the peacebuilding process in Afghanistan and the difficulties experienced during the work. For this purpose, the study examined the peace efforts carried out after the intervention of Afghanistan in 2001 and the child soldiers who were ignored in the process. This study have shown that the child soldiers who fulfill the military tasks in Afghanistan directly or indirectly are not included in the peace process with efficient and appropriate plans.