Balkan Savaşları sonrasında Osmanlı ordusunda reform (1913-1915)
Reform in the Ottoman army after the Balkan Wars (1913-1915)
- Tez No: 738441
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Osmanlı Devleti, XX. yüzyılda iki büyük savaşa dahil olmuştur. Bunlardan ilki Avrupa topraklarının tamamına yakınını kaybettiği Balkan Harbi bir diğeri ise yıkılışına sebep olan I. Dünya Savaşı'dır. Bu çalışmada Osmanlı ordusu ismi geçen iki savaş üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın sıhhati açısından ordu kurumunun tahrip olmaya başladığı XVII. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar askeri reformlar ile ilgili genel bir özet oluşturulmuştur. Çalışmanın devamında ise Balkan Harbi yenilgisi üzerinde durularak ordu reformlarının gerekliliği değerlendirilmiştir. Çalışmamızın ana fikrini oluşturan 1913-1915 ordu reformları, Kara ordusu merkeze alınarak incelenmiştir. Deniz, Hava ve Jandarma Kuvvetlerinde uygulanan modernizasyon sürecinin ise daha yavaş ilerlemesi sebebiyle bu konu ayrı bir başlık altında ele alınmıştır. 1913 yılında Enver Paşa'nın Harbiye Nazırı olması ile birlikte Osmanlı ordu reformları da hız kazanmıştır. Bu reformlar arasında başlıca yer alan emirnameler, alaylı tasfiyeleri ve amele taburları detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sivil-asker boyutunu oluşturan Paramiliter dernekler ise kara ordusu reformları içinde incelenerek savaşın topyekûn boyutu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire was involved in two major wars in the 20th century. The first was the Balkan War, in which almost all of the European lands were lost, and the other was the First World War, which led to its collapse. In this study, the Ottoman army was examined through the two mentioned major wars. In terms of the health of the research, a general summary of the military reforms from the 17th century to the 20th century, when the military institution began to be destroyed, was created. In the continuation of the study, the necessity of army reforms was evaluated by focusing on the loss of the Balkan War. The army reforms of 1913-1915, which constitute the main idea of our study, were examined by taking the Land army at the center. Besides, due to the slow progress of the modernization process in the Naval, Air, and Gendarmerie Forces, this issue has been discussed under a separate heading. With Enver Pasha becoming the Minister of War in 1913, Ottoman army reforms gained momentum. Among these reforms, orders, regimental purges, and labor battalions were analysed in detail. Paramilitary associations, which constitute the civil-military dimension of the study, were examined within the land army reforms and the total dimension of the war was evaluated.