Statik germe ve köpük silindir egzersizlerinin kassal dayanıklılık üzerine akut etkilerinin incelenmesi
Investigation of acute effects of static stretching and FOAM roller exercises on muscular endurance
  1. Tez No: 738460
  2. Yazar: HÜSEYİN AYKUT ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERBİL MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Köpük Silindir ve miyofasyal gevşetme uygulama yöntemleri günümüzde sportif aktiviteler öncesi ısınmalarda ve aktivite sonrasında çokça uygulanan, bu yöntemler geliştirilmeye ve araştırılmaya açık yöntemlerdir. Bu çalışmanın amacı; quadriceps kas grubuna uygulanan statik germe ve köpük silindir uygulamalarının kassal dayanıklılık tekrar performansına olan akut etkilerini incelemektir. Çalışmaya, 18-32 yaş aralığında, 21 gönüllü erkek bireyler katılmıştır. Çalışma çapraz deney desenine göre gerçekleştirilmiştir. Çalışma 4 seansta gerçekleşmiştir. İlk seansta sabah katılımcıların boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ölçümleri gerçekleşmiştir. Daha sonra katılımcılar rastgele olarak 3 gruba ayrılmışlardır; 1. grup statik germe grubu (SG), 2. grup köpük silindir grubu (KS) ve 3. grup kontrol grubudur (KG). Daha sonraki 3 seansta katılımcılar grup değiştirerek çalışmaya devam edilmiştir. Seans değişimlerinde katılımcılara 48 saat dinlenme verilmiştir. Seanslara başlamadan önce katılımcıların 1 tekrar maksimal ağırlıkları belirlenmiştir . Katılımcıların kassal dayanıklılık performansları leg extension makinesinde tekrar testi ile belirlenmiştir. Katılımcılar kassal dayanıklılık testini 1 tekrar maksimal ağırlıklarının %70 şiddeti ile gerçekleştirmişlerdir. Statik germe ve köpük silindir egzersizleri ön test ve son test arasıda 3 set ve her set 30 saniye olacak şekilde uygulanmıştır. Setler arasında katılımcılara 30 saniye dinlenme verilmiştir Katılımcıların ön test ve son testte yapabildikleri en fazla tekrar sayısı istatistiksel analizlerde kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Friedman ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foam Roller and myofascial release application methods are widely used in warm-ups before and after sports activities, and these methods are open to development and research. The aim of this study; The aim of this study is to examine the acute effects of static stretching and foam roller applications applied to the quadriceps muscle group on muscular endurance repetition performance. 21 volunteer male individuals between the ages 18-32 participated in the study. The study was carried out according to the cross-experiment design. The study was carried out in 4 sessions. In the first session, the participants' height, body weight and body fat percentage were measured in the morning. Then the participants were randomly divided into 3 groups; The 1st group is the static stretching group (SG), the 2nd group is the foam roller group (KS), and the 3rd group is the control group (KG). In the next 3 sessions, the participants changed groups and continued to work. During the session changes, the participants were given 48 hours of rest. Before starting the sessions, the participants' 1 repetition maximal weights were determined. The muscular endurance performances of the participants were determined by the retest on the leg extension machine. Participants performed the muscular endurance test with 70% of their maximal weight for 1 repetition. Static stretching and foam roller exercises were applied in 3 sets between the pre-test and post-test, each set for 30 seconds. The participants were given 30 seconds of rest between sets. The maximum number of repetitions that the participants could do in the pretest and posttest was used in statistical analysis. Friedman and Wilcoxon tests were used in the statistical analysis of the data.