Statik ve dinamik germe egzersizlerinin dinamik denge üzerine akut etkisi
The acute effect of static and dynamic stretching exercises on dynamic balance
- Tez No: 282015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giris: Germe egzersizlerinin, genel anlamda sportif performansı artırdıgınainanılmakla birlikte, son zamanlarda sportif aktivite öncesi yapılan farklı germeegzersizlerinin performans üzerine farklı etkileri oldugu savunulmaktadır. Sportifperformansın önemli bir bileseni olan dinamik dengeye etkileri hakkındaki bilgilerimizise oldukça sınırlıdır.Amaç: Bu arastırmanın temel amacı statik ve dinamik germe egzersizlerinindinamik denge üzerine olan akut etkilerini ve cinsiyetin rolünü ortaya koymaktır.Ayrıca, kadın ve erkeklerin dinamik denge beceri düzeylerinin karsılastırılması vetemel fiziksel özellikler ile dinamik denge performansı iliskilerinin arastırılması daamaçlanmaktadır.Gereç ve Yöntem: Çalısmaya benzer karakteristik özelliklere sahip üç sporbransından 73 gönüllü rekreasyonel sporcu katıldı. Degisik nedenlerden dolayı altıkisinin çalısmadan çıkartılmasının ardından ortalama yasları 20.5 ± 2.3 yıl ve vücutkitle indeksleri 23 ± 3 kg/m² olan 33 erkek, ortalama yasları 21.4 ± 3 yıl ve vücut kitleindeksleri (VKI) 22.7 ± 3 kg/m² olan 34 kadın olmak üzere toplam 67 kisi çalısmayadahil edildi. Tüm olguların sportif aktivite düzeylerini içeren tıbbi öykülerinin alınıp fizikmuayenelerinin yapılmasının ardından uygulanacak ısınma, statik germe ve dinamikgerme olmak üzere üç farklı egzersiz protokolü sırasının belirlenmesi amacıylarandomizasyon yapıldı. Olgulara her protokol arasında 48 - 72 saat dinlenme süresiverildi. Uygulanan her egzersiz protokolü öncesinde izokinetik denge sistemikullanılarak çift ayak dinamik denge ölçümü yapıldı ve ardından bisiklet ergometresiile 5 dakika ısınma yaptırıldı. Germe egzersizleri bilateral dört farklı alt ekstremite kasgrubuna yaptırıldı. Belirlenen protokollerin uygulanmasının ardından olgular 1 dakikabekletildi ve sonrasında dinamik denge ölçümleri tekrarlandı. Her protokolün her ikidinamik denge ölçümü arası, ısınma egzersizi ile birlikte toplam 16 dakika 45 saniyesürdü.Istatistiksel Yöntem: Istatistiksel degerlendirmede SPSS programı (versiyon15.0) kullanıldı. Sayısal veriler için tanımlayıcı ortalama ve Standard Sapma degerlerihesaplandı. ?Normallik Testi? yapıldı. Tüm verilerin normal dagılım göstermemesiüzerine verilerin analizi için non - parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Although it is generally believed that stretching exercises improvesporting performance, it has been argued lately that different stretching exerciseprotocols before the sporting activity may have different effects on performance. Ourknowledge on the effects of stretching exercises on dynamic balance, one of themost important determinants of sporting performance, is rather limited.Research Objective: The main objective of this research is to identify andpresent the acute effects of static and dynamic stretching exercises and the role ofgender on dynamic balance. Moreover, the research aims to compare the dynamicbalance performance levels of men and women and the relationship between keyphysical properties and dynamic balance performance.Research Methods: 73 recreational sport persons with similar characteristicsfrom three sporting branches volunteered to take part in this research. Afterdismissing six persons from the exercise for various reasons, the study included atotal of 67 persons; 33 males with average age of 20.5 ± 2.3 years and body massindex of 23 ± 3 kg/m² and 34 females with average age of 21.4 ± 3 years and bodymass index (BMI) of 22.7 ± 3 kg/m². First of all the medical histories detailing sportingactivity levels of all the subjects were established and the physical examinations werecompleted. The subjects were then randomly selected to determine the sequence ofperformance of three different exercise protocols including the warm up, staticstretching and dynamic stretching exercises. The subjects were given resting periodsof 48 - 72 hours between each exercise protocol. Before each exercise protocol thedouble foot dynamic balance were measured based on the isokinetic balance systemand subjects were later asked to warm up for 5 minutes using the bicycle ergometer.Stretching exercises were applied on the four different bilateral lower extremitymuscle groups. The subjects were made to rest for one minute after the application ofeach protocol and dynamic balance measurements were taken again. The timeperiod between the two dynamic balance measurements, including the warm upperiod, lasted a total of 16 minutes and 45 seconds.Statistical Method: Statistical results were analysed using the SPSS program(version 15.0). Descriptive statistics, including the means and standard deviations areprovided for the numerical data. Normality tests were performed. All the data did notconform to the normality requirements and consequently non-parametric tests wereused to analyse the data.