Detection of coal fires in soma with landsat temporal thermal images
Landsat temporal termal görüntüleri ile soma'da kömür yangınlarının tespiti
- Tez No: 738471
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZŞEN ÇORUMLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kömür, pek çok ülkede on yıllardır enerji elde etmek amacıyla kullanılan önemli enerji kaynaklarından biridir. Kömür çıkarımı yapılan kömür madeni sahalarında kömür yüzeyinin güneş ışığına uzun bir süre maruz kalmasıyla ve oksijenle temas halinde olmasıyla birlikte kömür yangınları denilen yangın çeşidi ortaya çıkar. Kömür yangınları, dünya çapındaki çoğu kömür madeni alanı için yaygın ve kritik bir olaydır. Kömür madenlerindeki yangınlar nedeniyle çeşitli problemler ortaya çıkar. Bu problemler; çevre, toplum, ekonomi ve güvenlik gibi birçok unsuru doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkiler. Yanan kömür yangını; zararlı gazların, partiküllerin ve yoğuşma yan ürünlerinin oluşmasına sebebiyet vererek çevre ve doğa için büyük bir felaket haline gelir. Etraftaki jeolojiye, doğaya, toprağa ve atmosfere geri döndürülemeyecek kadar büyük oranda zarar veren kömür yangınlarının değerli doğal kaynak israfına ve ekonomik kayıplara yol açtığı da unutulmamalıdır. Kömür madenlerinin durumunu araştırmak ve izlemek son derece yararlı ve gereklidir. Kömür yangınlarının durumu ve büyüklüğü ile ilgili yeterli bilgiye ulaşılarak yangın krizi iyi bir şekilde yönetilebilir. Uzaktan algılama bilimi, çok zamanlı uydu görüntüleri kullanarak geniş bir kömür madeni alanında kömür yangınlarının tanımlanmasını ve dinamik olarak izlenmesini kolaylaştırmıştır. Çalışma alanı olarak Soma (Manisa) kömür madeni sahası seçilmiştir. Kömür yangınlarını belirlemek için, landsat uydu görüntülerinin arazi yüzey sıcaklıklarının (LST) hesaplandı. İlk olarak, Landsat 5 TM termal kızılötesi bandı ve Landsat 8 OLI/TIRS termal kızılötesi bandı üzerinde tek kanal algoritması kullanılarak arazi yüzey sıcaklıkları (LST) elde edilmiştir. Daha sonra, elde edilen sonuçların doğruluğunu araştırmak için çeşitli analizler yapılmıştır. Son olarak, 18 tane Landsat 8 OLI/TIRS arazi yüzey sıcaklık görüntüsü haritalandı ve 3 periyotluk kömür yangını haritaları oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Coal is one of the most important energy resources used in many countries for decades to produce energy. A type of fire called coal fires occurs when the coal surface is exposed to sunlight and in contact with oxygen for a long time in coal mine areas where coal is extracted. Coal fires are prevalent and critical incidents for most coal mining areas around the world. Various problems arise due to coal fires in coal mines. These problems affect many factors such as environment, society, economy and security directly or indirectly. Burning coal fire causes the formation of poisonous gases, particles and condensation by-products, making it a great disaster for the environment and nature. It should not be forgotten that coal fires, which irreversibly damage the surrounding geology, nature, soil and atmosphere, cause waste of valuable natural resources and economic losses. Investigating and monitoring the condition of coal mines is utterly useful and necessary. The fire crisis can be managed well by obtaining sufficient information on the status and magnitude of coal fires. The science of remote sensing has eased the identification and dynamic monitoring of coal fires in a wide coal mine area by using multi-temporal satellite image data. Soma (Manisa) coal mine area is chosen as the study area. To identify coal fires, retrieval of land surface temperatures (LST) of landsat satellite images are done. Firstly, the land surface temperatures (LST) were retrieved by using a single channel algorithm on the Landsat 5 TM thermal infrared band and Landsat 8 OLI/TIRS thermal infrared band. Afterwards, a number of analyzes were done to check accuracy of the results. Finally, 18 Landsat 8 OLI/TIRS land surface temperature (LST) images were mapped and 3 period coal fire maps were created.