Mesane disfonksiyonu olan çocuklarda üroterapi ve biofeedback tedavi sonuçları
Results of urotherapy and biofeedback treatment in children with bladder dysfunction
- Tez No: 738472
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN DOKUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Mesane disfonksiyonu çocukluk çağında sık görülen, ihmal edildiği takdirde ciddi sorunlara yol açabilen ve aynı zamanda hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalık grubudur. Bu çalışmada mesane disfonksiyonu tanısı konulmuş beş yaş üstü çocuklara uygulanan üroterapi/biofeedback tedavisinin etkinliğini araştırmak için yapılmıştır. Çalışma Şişli Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Çocuk Videoürodinami Laboratuvarı'nda Şubat 2009 ile Mart 2010 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya İYE olsun veya olmasın mesane disfonksiyonu tanısı konulan 26 kız hasta dahil edilmiştir. Hastalarımızın hiç birinin herhangi bir nörolojik bozulkuğu yoktu. Çalışma süresince hiç erkek hasta başvurusu olmadığı için erkek hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara biofeedback anemnez formu ve İBSS doldurtuldu. Uygulancak tedavi hakkında aileye ve hastaya bilgi verildi. İlk başvuru ve izlemde hastalardan İT, İK, renal USG ve sakral grafi istenmiştir. Çocuğun inkontinansını değerlendirmek için yağmur ve günEş resimlerinin olduğu hasta izlem formu verilmiştir. Ebeveyne de tedavi başlangıcında ve tedaviden bir ay sonra tekrar doldurmak üzere inkontinans formu verildi. Tüm hastalar haftalık olarak 20 dakikadan oluşan ve 8 hafta süren biofeedback tedavisine alındı. Ayrıca hastalara evde yapmaları için Kegel egzersizi öğretildi. Tedavi bittikten 1 ay sonra hastalar yukarıda belirtilen yöntemler kullanılarak tekrar değerlendirmeye alınmış ve tedavinin etkinliği araştırılmıştır. Hastaların ortalama yaşları 8,61± 2,24'tür.
Özet (Çeviri)
Bladder dysfunction is a group of diseases that are common in childhood, can cause serious problems if neglected, and also negatively affect quality of life. This study was conducted to investigate the effectiveness of urotherapy/biofeedback treatment applied to children over the age of five diagnosed with bladder dysfunction. The study was carried out in Şişli Etfal Training and Research Hospital Pediatric Videourodynamics Laboratory between February 2009 and March 2010. 26 female patients diagnosed with bladder dysfunction with or without UTI were included in the study. None of our patients had any neurological disorder. Male patients were not included in the study because there were no male patient admissions during the study. Biofeedback anamnesis form and IBSS were filled in to the patients included in the study. The family and the patient were informed about the treatment to be applied. At the first admission and follow-up, IT, IC, renal USG and sacral X-ray were requested from the patients. In order to evaluate the child's incontinence, a patient follow-up form with rain and sun pictures was given. An incontinence form was given to the parents at the beginning of the treatment and to be filled again one month after the treatment. All patients received biofeedback therapy, consisting of 20 minutes weekly and lasting 8 weeks. In addition, patients were taught Kegel exercises to do at home. One month after the end of the treatment, the patients were re-evaluated using the above-mentioned methods and the effectiveness of the treatment was investigated. The mean age of the patients was 8.61±2.24.