Kollum femoris kırıkları ve intertrokanterik femur kırıklarında tedavi sonuçlarımız
Our treatment results in collum femoris fractures and intertrochanteric femur fractures
  1. Tez No: 738470
  2. Yazar: ÖMER FARUK KÜMBÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN EVRİM DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Proksimal femur kırıkları gerek yüksek insidansı, gerekse yüksek morbidite ve mortalitesi nedeniyle ortopedik cerrahinin çok önemli konularından biridir. Tedavi seçeneği, cerrahi teknik, cerrahinin zamanlaması, hastanın kalça fonksiyonları açısından hayati öneme sahiptir. Yaptığımız çalışmada kollum femoris kırığı ve intertrokanterik femur kırığı olan 62 hasta değerlendirildi. Hastaların büyük bölümünde (%83,9) basit düşme sonrasında kırık oluşmuştu. Yirmi sekiz hastamıza(%45,2) internal fiksasyon, otuz dört hastamıza (%54,8) ise hemiartroplasti uygulandı. Kapalı redksiyon sonrasında üç vida ile stabilizasyon sağlanan hiçbir kollum femoris kırıklı hastamızda kaynamama veya avasküler nekroz gelişmedi. DHS uyguladığımız hastalarda ortalama olarak dört vida kullanıldı. DHS ile stabilize edilen intertrokanterik femur kırıklı hastalarımızın bir tanesinde cut out gelişti. Bu hastamızın uç apeks mesafesi değeri 47 mm idi. Tüm hastalarımızın ortalama uç apeks mesafeleri ise 33 mm olarak bulundu. Hastalarımızın ameliyat sonrası kalça fonksiyonlarını değerlendirmek için Harris kalça skoru kullanıldı. Singh indeksi düşük olan hastalarımızın postoperatif kalça fonksiyonları, yüksek indekse sahip hastalarımıza göre anlamlı şekilde düşük bulundu. Kollum femoris kırığı sonrasında artroplasti uyguladığımız hastaların kalça fonksiyonları, intertrokanterik femur kırığı nedeniyle artroplasti uygulananlara göre anlamlı şekilde iyi olarak bulundu. İntertrokanterik femur kırığı nedeniyle artroplasti yapılan hastaların fonksiyonları, internal fiksasyon ile tedavi edilen intertrokanterik femur kırıklı hastalarımıza göre de kötü olarak bulundu. Ancak biz yine de iyi seçilmiş ileri yaştaki hastalarda ameliyat süresi kısalığı ve revizyon oranlarının düşüklüğü nedeniyle hemiartroplastinin iyi bir seçenek olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Proximal femur fractures are one of the most important issues of orthopaedic surgery due to their high incidence, high morbidity and mortality. Treatment option, surgical technique, timing of the surgery; it is vital for the patient's hip functions. In our study, 62 patients with collum femoris fractures and intertrochanteric femur fractures were evaluated. Most of the patients (83.9%) had fractures after a simple fall. Internal fixation was applied to 28 patients (%45.2) and hemiarthroplasty was applied to 34 patients (%54.8). Nonunion or avascular necrosis did not develop in any of our patients with collum femoris fractures stabilized with three screws after closed reduction. On average, four screws were used in patients who underwent DHS. One of our patients with intertrochanteric femoral fractures stabilized with DHS developed a cut out. The value of tip apex distance in this patient was 47 mm. The average tip-apex distances of all our patients were found to be 33 mm. Harris hip score was used to evaluate postoperative hip functions of our patients. Postoperative hip functions of patients with low Singh index were found to be significantly lower than our patients with high indexes. Hip functions of patients who underwent arthroplasty after collum femoris fractures were found to be significantly better than those who underwent arthroplasty due to intertrochanteric femur fractures. The functions of patients who underwent arthroplasty for intertrochanteric femur fractures were found to be worse than our patients with intertrochanteric femur fractures treated with internal fixation. However, we still believe that hemiarthroplasty is a good option in well-selected elderly patients due to its short operation time and low revision rates.