Das schuldmotiv bei Günter Grass am beispiel der werke 'Katz und Maus' und 'Hundejahre'
Günter Grass'ın 'Kedi ve Fare' ve 'Köpek Yılları' adlı eserlerinde 'suç' olgusunun karşılaştırmalı analizi / The guilt motifs in Günter Grass' novel 'Cat and Mouse' and 'Dog Years'
- Tez No: 738492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Almanca
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günter Grass eserlerinde temel olarak Alman suçluluğunu ele almıştır.“Kedi ve Fare”romanı ile“Köpek Yılları”romanı Nasyonal Sosyalizm döneminde bireysel suçluluk duygusunu ele alır. Bu tezin amacı, suçluluk motiflerinin kapsamlı bir incelemesini yapmak ve bunları bireysel örnekler temelinde tanımlamak ve analiz etmektir. Bu yüksek lisans tezi, her iki eserde de hangi suçluluk motiflerinin yer aldığını açıklamaktadır. Ayrıca bu motiflerin nasıl ortaya çıktığını ve kahramanlar ve olay örgüsü üzerinde ne gibi etkileri olduğunu gösterecektir. Ayrıca, kahramanların suçluluklarının sorumluluğunu kabul edip etmedikleri ve suçluluk motiflerinin Nasyonal Sosyalizm bağlamında nasıl yorumlanabileceği cevaplanacaktır. Araştırma yöntemi olarak karşılaştırmalı yöntem kullanılacaktır. İlk olarak, veriler literatür taraması yoluyla tümevarımcı bir yaklaşımla toplanacaktır. Toplanan verilerden hareketle,“Kedi ve Fare”ve“Köpek Yılları”adlı eserlerin nitel bir içerik analizi yapılacaktır. Ardından iki eser, suçluluk motiflerindeki benzerlikler ve farklılıklar açısından karşılaştırılır. Nitel çalışma, her iki eserde de tespit edilen suçluluk motiflerinin bireysel ve ahlaki suçluluk olduğunu göstermiştir. Analiz edilen motiflerden, eserlerin özellikle bir ortaklığının dikkat çekici olduğu çıkarılabilir.“Katz und Maus”(Kedi ve Fare) romanının kahramanları Heini Pilenz ve“Hundejahre”(Köpek Yılları) romanının kahramanı Walter Matern, her ikisi de arkadaşlarına birkaç kez ihanet ettikleri için ahlaki ve bireysel bir suçluluğu temsil ederler.
Özet (Çeviri)
In his works, Günter Grass has dealt fundamentally with the German guilt. The novel Cat and Mouse and the novel Dog Years deal with individual guilt during National Socialism. The aim of this work is to carry out a comprehensive study of the causes of debt and to identify and analyse them on the basis of individual examples. This master thesis describes which guilt motives occur in the two works. It also shows how these motifs emerge and what effects they have on the protagonists and the plot. In addition, it will be answered whether the protagonists take responsibility for their guilt and how the guilt motives can be interpreted in the context of National Socialism. The comparative method is to be used as a research method. First, the data are collected using an inductive procedure by means of a literature search. From the collected data a qualitative content analysis of the works Cat and Mouse and Dog Years is carried out. The two works are then compared on similarities and differences in the motives of guilt. The qualitative study showed that the guilt motives for both works were individual and moral. From the analysed motifs, it can be deduced that the works are particularly striking in common. The protagonists Heini Pilenz from the novel Cats and Maus and Walter Matern from the novel Dog Years represent a moral and individual guilt, since both betray their friends several times. Günter Grass hat sich in seinen Werken grundsätzlich mit der deutschen Schuld auseinandergesetzt. Die Novelle „Katz und Maus“ und der Roman „Hundejahre”handeln von der individuellen Schuld während des Nationalsozialismus. Die Zielsetzung dieser Arbeit ist, eine umfangreiche Untersuchung der Schuldmotive durchzuführen und diese anhand einzelner Beispiele festzustellen und zu analysieren. In dieser Masterarbeit wird beschrieben welche Schuldmotive in den beiden Werken vorkommen. Zudem wird gezeigt wie diese Motive auftauchen und welche Auswirkungen sie auf die Protagonisten und auf die Handlung haben. Außerdem soll beantwortet werden, ob die Protagonisten die Verantwortung ihrer Schuld übernehmen und wie sich die Schuldmotive im Rahmen des Nationalsozialismus interpretieren lassen. Als Forschungsmethode soll die komparatistische Methode angewendet werden. Zunächst werden die Daten mit einem induktiven Vorgehen durch eine Literaturrecherche erhoben. Aus den gesammelten Daten wird eine qualitative Inhaltsanalyse der Werke „Katz und Maus“ und „Hundejahre”durchgeführt. Anschließend werden die beiden Werke auf Gemeinsamkeiten und Unterschiede der Schuldmotive miteinander verglichen. Die qualitative Studie zeigte, dass es sich bei den ermittelten Schuldmotiven beider Werke um eine individuelle und moralische Schuld handelt. Aus den analysierten Motiven lässt sich ableiten, dass besonders eine Gemeinsamkeit der Werke auffallend ist. Die Protagonisten Heini Pilenz aus der Novelle „Katz und Maus“ und Walter Matern aus dem Roman „Hundejahre”stellen eine moralische und individuelle Schuld dar, da beide ihre Freunde mehrmals hintergehen.