Dynamic analysis of high rise building through seismic Dampers
Sismik Sönümleyiciler kullanılan yüksek binaların ile dinamik analizi
  1. Tez No: 738520
  2. Yazar: MOHAMAD RABEE HAKMI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Depremler, yerkabuğundaki ani tektonik hareketlerden kaynaklanan çok tehlikeli ve sık görülen doğal afetlerdir. Depremler sırasında tesislerin çökmesi, yapı elemanlarına olan sismik talebin taşıma kapasitelerini aşması durumunda oluştuğundan, büyük ekonomik ve can kayıplarına neden olmaktadır. Depremin etkilerini yok etmenin birçok yolu vardır. Yapı mühendisleri tarafından önerilen pratik ve verimli yöntemlerden biri, sismik yükün sönümlenmesi için damper mekanizmalarının kullanılmasıdır. Bu çalışmada, yüksek katlı bir binanın, modelin derz, çerçeve ve döşeme üzerindeki ek stresi azaltmak için farklı tipteki damperler aracılığıyla dinamik olarak analiz edilmesi beklenmektedir. 25 katlı bir yüksek bina modeli Türk standardı (TS 500) ve Türkiye bina deprem yönetmeliği 2018 (TBSC 2018) uyarınca sabit yük, hareketli yük ve deprem yükü altında zorlanmıştır ve SAP2000'de analizleri yapılmıştır. Vaka çalışmasının analiz sonuçları, yüksek bina modelinde damper kullanan ve kullanmayan iki farklı damperin performansını değerlendirmek için sunulmuştur. Yüksek katlı bina modelinin deprem yükü altında yer değiştirmesi, moment ve kesme yükleri sönümleyicili ve sönümleyicisiz durumlarda karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are caused by sudden tectonic movements in the Earth's crust, very dangerous and frequent natural disasters. The collapse of facilities during earthquakes is the cause of great economic and life losses, when the seismic demand for structural elements exceeds their bearing capacity. There are many ways to exterminate the effects of the earthquake. One of the practical and efficient method is utilizing damper mechanisms to absorb the seismic load. In this study, a high-rise building is analysed dynamically using different types of dampers to reduce the additional stress on the joint, frame, and slab of the model. The 25 story high-rise building model under dead load, live load, and seismic load according to Turkish Standard (TS 500) and Turkish Building Seismic Cod Standard 2018 (TBSC 2018) is analyzed in SAP2000. Analysis results of the case study are presented to evaluate the performance of the two different utilizing dampers and without employing dampers in high rise building model. The displacements, moments and shear forces of the high rise building with and without dampers under earthquake load are compared.