Examining the program-based experiences of preschool teachers about supporting children's social skills
Okul öncesi öğretmenlerinin çocukların sosyal becerilerini desteklemeye yönelik programa dayalı deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 738519
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) okul öncesi eğitim programı kapsamında çocukların iletişim, empati, sosyal problem çözme, paylaşma ve yardımlaşma gibi sosyal becerilerini nasıl geliştirdiklerini incelemektir. Araştırmacı, nitel bir olgu bilim çalışması ile çocukların sosyal becerilerinin geliştirilmesine yönelik öğretmenlerin görüşleri ve kendi söylemlerine dayanan uygulamalarını incelemiş ve bu olgu ile ilgili belgesel kanıtlar elde etmiştir. Bu çalışmanın verileri, Ankara'da bulunan devlet anaokullarında 5-6 yaş çocuklarla çalışan 13 okul öncesi öğretmeniyle yapılan görüşmeler ve dönem boyunca uygulanan eğitim planlarının gözden geçirilmesi yoluyla elde edilmiştir. Veri toplama araçları olan görüşme soruları ve doküman inceleme kontrol listesi araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Tüm katılımcıların okul öncesi eğitim programını çocukların sosyal becerilerinin gelişimi için çok önemli buldukları tespit edilmiştir. Katılımcıların hepsi eğitim planlarında düzenli olarak sosyal beceri etkinliklerine yer verdiklerini ve sosyal beceri etkinliklerini planlarken kazanımlar/göstergeler, materyaller, aile katılımı ve değerlendirme gibi program temelli faktörleri göz önünde bulundurduklarını bildirmiştir. Öğretmenlerin eğitim planlarının içeriği incelendiğinde, etkinlik türü, materyal ve sosyal beceri türü açısından öğretmenlerin kendi bildirdikleri uygulamaları ile bazı benzerlikler görülmektedir. Ancak öğrenme ortamı, sosyal beceri etkinliklerinin sıklığı, kazanımlar/göstergeler, aile katılımı ve değerlendirme ile ilgili iki veri türü arasında ciddi tutarsızlık olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, çocukların sosyal becerilerini geliştirmeye dahil olan tüm paydaşlar ve gelecekte yapılacak olan araştırmalar için öneriler verilerek sonlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate how preschool teachers further the development of children's social skills including communication, empathy, social problem solving, sharing, and helping in the scope of Ministry of National Education [MoNE] Preschool Education Program. The researcher prepared a qualitative phenomenological study to determine teachers' views and self-reported practices and obtained documentary evidence of how they had sought to support children's social skills. Data for this study were obtained from interviews with 13 in-service preschool teachers working with 5–6-year-old children in public preschools in Ankara, Turkey, and a review of the education plans they had used throughout the semester. As the data collection source, the interview questions and the document review codebook were prepared by the researcher. It was found that all participants consider early childhood education program to be very important for the development of children's social skills. All reported that they include social skills activities regularly in their education plans and consider program-based factors such as gains/indicators, materials, parent involvement and assessment while planning social skills activities. When the content of teachers' education plans is examined, some similarities with teachers' self-reported practices in terms of activity type, material, and social skill type are seen. However, it was found that there were considerable inconsistencies between two data types regarding learning environment, interval of activities, gains/indicators, parent involvement and assessment. The study concludes with recommendations for further research and suggestions for all stakeholders involved in promoting preschoolers' social skills.