Covid-19 pandemi sürecinin öğretmenler ve yöneticilerin glokal liderlik davranışlarını gösterme düzeylerine etkisi
Effect of the Covid-19 pandemic process on the level of teachers and managers demonstrating glocal leadership behaviours
- Tez No: 738521
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Covid 19 pandemi sürecinin öğretmenler ve yöneticilerin glokal liderlik davranışlarını gösterme düzeylerine etkisini belirlemektir. İlgili konu kapsamında gerçekleştirilen bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu kapsamda Van ili Başkale ilçesinde görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticiler, basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle araştırmaya dahil edilmiş ve 80 katılımcının ''Çok Boyutlu Glokal Liderlik Ölçeği'' ni doldurması ile araştırma bulgularına ulaşılmıştır. İlgili ölçeğin geçerlik ve güvenirlik boyutları kabul edilebilir düzeyde olup, verilerin analizinde SPSS 22.0 kullanılmıştır. Katılımcı sayısı sebebiyle non parametrik testlerden önce Friedman Testi, ardından Wilcoxon Testi aracılığıyla veri analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda öğretmen ve yöneticilerin glokal liderlik özelliklerini her zaman gösterdikleri fakat Covid 19 öncesi, Covid 19 esnası ve Covid 19 sonrası olmak üzere üç farklı dönemde ilgili glokal liderlik özelliklerini gösterme düzeylerinde farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu farklılık yalnızca Covid 19 esnası ve Covid 19 sonrası ikili karşılaştırmaya yönelik anlamlı düzeyde kabul edilmiştir. Wilcoxon Testi aracılığıyla yapılan ikili karşılaştırmada 50. Sıra ortalama değerinde Covid -19 sonrası ortalama, Covid -19 esnası ortalamadan yüksek çıkmıştır. Anlamlılık düzeyi ise .05' ten küçüktür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of the Covid-19 pandemic process on the level of teachers and managers to demonstrate glocal leadership behaviors. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in this research conducted within the scope of the related topic. In this context, teachers and managers working in the Başkale district of Van province were included in the study using a simple non-selective sampling method, and the research findings were reached by filling out the 'Multidimensional Glocal Leadership Scale' of 80 participants. The validity and reliability dimensions of the related scale are acceptable and SPSS 22.0 was used in the analysis of the data. Due to the number of participants, data analysis was performed using the Friedman Test and then the Wilcoxon Test before non-parametric tests. In this direction, it was concluded that teachers and managers always show their glocal leadership characteristics, but there is a difference in their level of showing the relevant glocal leadership characteristics in three different periods: before Covid-19, during Covid-19 and after Covid-19. This difference was accepted as significant only for the bilateral comparison between Covid-19 and post-COVID-19. In the binary comparison performed through the Wilcoxon Test, 50. The average value of the sequence was higher than the average after Covid-19 and higher than the average during Covid -19. The significance level is it is less than 05.