Böbrek nakli sonrası gelişen hiperkalseminin erken dönem greft fonksiyonları üzerine etkisi
Effect of hypercalcemia developed after renal transplant on early graft functions
- Tez No: 738542
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZAR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Böbrek nakli sonrası gelişen hiperkalseminin nedenlerini incelemek ve greft fonksiyonları üzerine etkilerini araştırmak. YÖNTEM ve GEREÇLER: Toplam 104 hastanın sonucu geriye dönük olarak incelendi. Hastalar nakil sonrası 12. ayda kalsiyum düzeylerine göre hiperkalsemi grubu (Ca2+ >10.2 mg/dl) ve normokalsemi (Ca2+ ≤10.2 mg/dl) grubu olarak belirlendi. Glomerüler filtrasyon hızları, her takip dönemi için Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration formülü ile hesaplandı. BULGULAR: Çalışmamıza 30'u (%29) kadın, 74'ü (%71) erkek olmak üzere toplam 104 hasta dahil edildi. Hastalar 12 aylık takip sonuçlarına göre hiperkalsemik (n=30, %29) ve normokalsemik (n=74, %71) olarak iki gruba ayrıldı. Transplantasyon sırasında alkalin fosfataz düzeylerinde (p=0.720) anlamlı bir farklılık yokken, 12.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: To examine the causes of hypercalcemia developing after kidney transplantation and investigate its effects on graft functions. METHODS: The results of 104 patients were explored retrospectively. Patients assigned according to calcium levels at 12th month after transplantation as hypercalcemia group (Ca2+ >10.2) and normocalcemia (Ca2+ ≤10.2) group. Glomerular filtration rates were calculated using the Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration equation for each follow-up period. RESULTS: A total of 104 patients, 30 (29%) females and 74 (71%) males, were included in our study. Patients were divided into two groups as hypercalcemic (Ca2+ >10.2) (n=30, 29%) and normocalcemic (Ca2+ ≤10.2) (n=74, 71%) according to their 12-month follow-up results.