Böbrek transplantasyonu sonrası ilk yatış nedenlerinin ve gelişen komplikasyonların uzun vadede greft fonksiyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the causes of first hospitalization and effects of the developing complications on long-term graft function after kidney transplantation
  1. Tez No: 693219
  2. Yazar: GÜLİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜLYA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kronik böbrek hastalığı dünya ve ülkemiz için önemli sağlık problemlerinin başında yer almaktadır. Böbrek nakli, renal replasman tedavileri arasında en iyisi olarak kabul edilmekle beraber nakil olmak ne yazık ki bütün problemleri çözemediği gibi operasyon sonrasında gecikmiş greft fonksiyonu, enfeksiyon, organ reddi gibi sorunlara da yol açabilmektedir. Çalışmamızda 2010-2020 tarihleri arasında İzmir Tepecik SUAM Organ Nakli Kliniğinde renal transplantasyon yapılan, tedavi ve takibi yapılan hastaların transplantasyon sonrası hospitalizasyon nedenlerinin ve gelişen komplikasyonların tespiti, komplikasyonların uzun vadede greft fonksiyonu üzerine etkisi ve gelişen komplikasyonları önlemeye yönelik önerilerde bulunmak amacıyla retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada serum üre, kreatinin, albumin ve elektrolit düzeyleri, kan sayımı, enfeksiyon parametreleri ve kültür sonuçları, panel reaktif antikor ve cross match sonuçları, kullanılan immunsüpresif tedaviler, allograftın ve nativ böbreklerin radyolojik incelemesi, böbrek biyopsisi sitolojisi, kemik dansitometrisi verileri incelenmiştir. Hastaların verileri SPSS paket istatistik programı 22 ile yapılmıştır. Sayısal veriler ortalama ve medyan olarak; kategorik veriler kişi sayısı ve yüzde olarak verilmiştir. Normallik testleri ve çarpıklık basıklık değerine göre değerlendirilen veriler; Nonparametrik testler olan Mann Whitney-U, Kruskall Wallis ve Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease is one of the most important health problems for the world and our country. Although kidney transplantation is accepted as the best among the renal replacement therapies, unfortunately, transplantation does not solve all the problems, and it can also cause problems such as delayed graft function, infection and organ rejection after the operation. In our study, it was aimed to retrospectively investigate the patients who underwent renal transplantation, treatment and follow-up in İzmir Tepecik SUAM Organ Transplant Clinic between 2010-2020 in order to determine the causes of hospitalization and complications after transplantation, the effects of complications on the graft function in the long term and to make recommendations to prevent developing complications. In the study, serum urea, creatinine, albumin and electrolyte levels, blood count, infection parameters and culture results, panel reactive antibody and cross match results, immunosuppressive treatments used, radiological examination of allograft and native kidneys, kidney biopsy cytology, bone densitometry data were examined. The data of the patients were made with the SPSS package statistics program 22. Numerical data are given as mean and median; Categorical data are given as number of people and percentage. Data evaluated according to normality tests and skewness; nonparametric tests such as Mann Whitney-U, Kruskall Wallis and Chi-square tests were used.