Böbrek nakli sonrası gelişen BK virus enfeksiyonu ile kaveolin ve klatrin moleküllerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi ve HLA doku tipi dağılımı
An analysis of the relationship between caveolin and clathrin molecules and BK virus infection seen after kidney transplantation and HLA tissue type distribution.
  1. Tez No: 632134
  2. Yazar: EMRE ARPALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlıklı insanlarda genellikle asemptomatik olarak seyreden BK virüs enfeksiyonu bağışıklık sistemi baskılanmış hasta grubunda farklı klinik tablolarla kendini gösterebilir. Böbrek nakli hastalarında BK Virüs reaktivasyonu %8 oranında BK Virüs nefropatisine ve tedavi edilmediği takdirde transplante böbrek kaybına yol açabilir. BK Virüs'ün de içinde bulunduğu Poliyomavirüs ailesinden birçok virüsün hücre içine transportunda Klatrin veya Kaveolar sistemin görev aldığı ve HLA moleküllerinin yardımcı reseptör görevi görebileceği bilinmektedir. Bu çalışmada BKV viremisi olan böbrek nakli hastaları, alınan böbrek biyopsisinde BKV nefropatisi saptanmasına göre iki gruba ayrıldı (Grup I: Viremi +, Nefropati+/ Grup II: Viremi+, Nefropati-) Her iki hasta grubu HLA doku tiplerinin uyumu ve HLA doku tipleri yönünden değerlendirildi. Böbrek biyopsilerindeki kaveolin-1 ve klatrin moleküllerinin dağılımı ve konsantrasyonu immünohistokimyasal boyama yöntemiyle incelendi. İncelenen 343 hastanın 42'sinde BKV viremisi mevcuttu. Alıcı ve verici arasındaki HLA uyumu viremi için önemli bir risk faktörü olarak saptanmazken, verici veya alıcıdaki bazı HLA allelerinin BKV viremisi veya virürisinde önem arz ettiği saptandı. Patolojik incelemeye alınan 31 örneğin anti-kaveolin-1 immunoglobulin ile yapılan immünohistokimyasal analizinde Grup-I ve Grup-II arasında boyanma yönünden istatiksel yönden anlamlı bir fark olduğu ve Grup-I de kaveolin-1'in boyanmasının az olduğu görüldü. Ancak benzer immünohistokimyasal analiz anti-klatrin ile yapıldığında Grup-I ve Grup-II arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi. Bu bulgular ışığında, BKV enfeksiyonu için belli bazı HLA tiplerinin risk faktörü olabileceği düşünebilir. Ayrıca kaveolin-1 ekspresyonunun BKV enfeksiyonunda böbrek tutulumu için koruyucu rol oynayabileceği düşünülebilir. Her iki verinin de geniş çaplı çalışmalarla doğrulanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
BK virus infections which usually remains asymptomatic in healthy adults may have different clinical manifestations in immunocompromised patient population. BK virus reactivation can cause BK virus nephropathy in 8% of kidney transplant patients and graft loss may be seen if not treated. Clathrin or Caveolar system are known to be required for the transport of many viruses from Polyomaviruses family including BK viruses and HLA molecules are speculated to have roles as co-receptors for some virus types. In this study, kidney transplant patients with BK virus viremia were divided into two groups according to the BK virus nephropathy found in kidney biopsy (Group I: Viremia +, Nephropathy + / Group II: Viremia+, Nephropathy -). Both patient groups were evaluated with regard to HLA tissue typing match and HLA tissue types. Kidney biopsies were examined with immunohistochemical staining to determine the distribution and density of the Caveolin-1 and Clathrin molecules. Of the 343 patients, 42 had BKV viremia. While HLA match was not found to be a significant factor for viremia, some of donor or recipient HLA allels was found to be significant in BKV viremia or viruria. Immunohistochemical staining of the 31 pathologic specimens with anti-caveolin-1 immunoglobulin revealed statistically significant difference between group-I and group-II. The number of the specimens stained with anti-caveolin-1 was less in group I. On the other hand, we did not find any difference between the groups regarding the anti-clathrin immunochemical analysis. According to these findings, some HLA types may be regarded as risk factors for BKV infection. Besides, caveolin-1 expression can be considered as a protective factor for kidney involvement. Both results should be verified with high scale studies.