Gelir ve mutluluk arasındaki ilişkinin incelenmesi: Sakarya örneği
Examination of the relationship between income and happiness: The case of Sakarya
- Tez No: 738547
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelir, gerçek veya tüzel kişilerin üretim safhasından tüketim safhasına değin gerçekleşen ekonomik süreçte, üretim faktörlerinin ekonomiye dahil olması ile ulaşılan yahut üretim faktörleri kullanılmaksızın farklı sebeplerle ekonomik gücünde oluşan artışların para ile ifade edilen değerleridir. Gelir ile mutluluk arasında ilişki varlığını incelemek maksadıyla, ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarda, gelir ile mutluluk arasındaki ilişkiye dair farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Kimi çalışmalarda, zengin bölgelerde yaşayanların yoksul bölgelerde yaşayanlara kıyasla daha mutsuz olduğu bazı çalışmalarda ise, zenginlerin yoksul bireylere nazaran daha mutlu olduğu sonucuna ulaşılmış ve mutluluk kavramının bireylere göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bu araştırmada, Sakarya ilinde kadın ve erkek bireyler arasından seçilmiş olan 300 kişi ile Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılarak, gelir seviyesi ve mutluluk düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmalar neticesinde, gelir düzeylerindeki değişimin Sakarya'da yaşamını sürdüren bireylerin mutluluk düzeylerini farklılaştırmadığı ve bireylerin mutluluk seviyelerinin gelir düzeylerinden bağımsız olduğu gözlenmektedir. Diğer sosyo-demografik özelliklerin de bireylerin mutluluk düzeylerinde etkisiz olduğu görülmektedir. Mutluluk düzeyinde sosyo-demografik özelliklerin etkisiz olması durumu bireyin yaşam biçimi, mutlu olmayı tercih etmesi, ve hayata bakış açısı gibi faktörlerin etken olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca Sakarya'nın pek çok açıdan zengin bir şehir olması da bireylerin mutluluk düzeylerinin sosyo-demografik özelliklerden bağımsız olmasında etken olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Income is the monetary value of the increase in the economic power of real or legal persons in the economic process from the production phase to the consumption phase, which is achieved by the inclusion of production factors in the economy or for different reasons without using production factors. In order to examine the existence of a relationship between income and happiness, detailed studies have been carried out. Studies have reached different results regarding the relationship between income and happiness. In some studies, it was concluded that those living in rich regions were more unhappy than those living in poor regions, and in some studies, it was concluded that the rich were happier than the poor individuals, and it was determined that the concept of happiness differs according to individuals. In this study, the relationship between income level and happiness level was investigated by using the Oxford Happiness Scale with 300 people selected from among male and female individuals in the province of Sakarya. As a result of the research, it is observed that the change in income levels does not differentiate the happiness levels of the individuals living in Sakarya and the happiness levels of the individuals are independent from their income levels. It is seen that other socio-demographic characteristics are also ineffective in individuals' happiness levels. The ineffectiveness of socio-demographic characteristics at the level of happiness suggests that factors such as the individual's lifestyle, preference to be happy, and perspective on life are factors. In addition, the fact that Sakarya is a rich city in many aspects can be said to be a factor in the fact that individuals' happiness levels are independent of socio-demographic characteristics.