Özel eğitim öğretmen adaylarının özel eğitimde merhamet ve etkili öğretmenlik özelliklerine sahip olma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Special education teacher candidates in special education features of mercy and effective teaching examination of the relationship between the situations
  1. Tez No: 738592
  2. Yazar: BEGÜMSU VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT NURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZ Bu araştırmanın amacı özel eğitim öğretmen adaylarının merhamet ve etkili öğretmenlik özelliklerine sahip olma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 yılı bahar döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan, Lefkoşa ve Girne bölgesinde bulunan üniversitelerin özel eğitim bölümünde okumakta olan özel eğitim öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmada özel eğitim öğretmen adaylarının merhamet düzeyleri ve etkili öğretmen özelliklerinin belirlenmesi amaçlandığından nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 315 özel eğitim öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada, özel eğitim öğretmen adaylarına“Kişisel Bilgi Formu”, Akdeniz ve Deniz (2016) tarafından Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışması yapılan“Merhamet Ölçeği”ve Ay ve Yurdabakan (2015) tarafından geliştirilmiş olan“Etkili Öğretmen Özellikleri”ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde ve yorumlanmasında ise Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 versiyonu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, kadın özel eğitim öğretmen adaylarının, erkek özel eğitim öğretmen adaylarına göre merhamet düzeylerinin daha yüksek çıktığı görülmüştür. Araştırmaya alınan öğrencilerin cinsiyetine göre Etkili Öğretmen Özellikleri Ölçeğinden aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to examine the relationship between compassion and effective teaching qualities of special education pre-service teachers. The study group of the research consists of the special education pre-service teachers studying in the special education department of the universities in Nicosia and Kyrenia regions in the Turkish Republic of Northern Cyprus in the spring term of 2019-2020. Since it was aimed to determine the compassion levels and effective teacher qualities of special education pre-service teachers in the study, the surveying model, one of the quantitative research methods, was used. 315 special education pre-service teachers participated in the study. In the research, the“Personal Information Form”, the“Compassion Scale”of which Turkish validity and reliability study was conducted by Akdeniz and Deniz (2016), and the“Effective Teacher Qualities”scale developed by Ay and Yurdabakan (2015) were applied to the special education pre-service teachers. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 25.0 was used for the analysis and interpretation of the data. According to the results of the study, it was observed that female special education pre-service teachers had higher levels of compassion than male special education teacher candidates. It was found out that there is a statistically significant difference between the scores of the students included in the study from the Effective Teacher Characteristics Scale according to their gender (p 0.05).