Gebelerin gestasyonel diyabet taraması için yapılan oral glikoz tolerans testine yönelik bilgi ve tutumlarına, poliklinik bekleme alanında gerçekleştirilen video gösteriminin etkisi
The effect of video presentation in the outpatient clinic waiting area on the knowledge and attitude of pregnant women towards the oral glucose tolerance test performed for gestational diabetes screening
  1. Tez No: 738601
  2. Yazar: EDA ELİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gestasyonel diyabet (GDM) tarama ve erken tanısında en faydalı sonucu oral glikoz tolerans testi (OGTT) sağlamaktadır. Son yıllarda gebelerde OGTT reddinin yaygınlaştığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, poliklinik bekleme alanında GDM ve OGTT hakkında video gösterimi yapılmasının, gebelerin GDM ve OGTT hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumuna etkisini araştırmaktır. YÖNTEM: Deneysel türdeki bu çalışmanın örneklemi, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran ≤24 haftalık gebelerden oluşturuldu. 400 katılımcı 2 grup şeklinde çalışmaya dahil edildi. GDM ve OGTT hakkındaki bilgi düzeyi, OGTT yaptırmaya yönelik tutum ve olumsuz tutum bildirenlerde bu tutumun nedenlerini öğrenmeyi amaçlayan bir anket hazırlandı. GDM ve OGTT hakkında bilgiler içeren videonun gösterimi başlatılmadan önce kontrol grubuna; video gösterimi başlatıldıktan 1 ay sonra müdahale grubuna anket uygulandı. Katılımcılara video izlemeleri konusunda özel bir yönlendirme yapılmaması nedeniyle müdahale grubunda hem video izleyen hem de izlemeyen katılımcılar yer aldı. Gruplardan elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilerek karşılaştırıldı. BULGULAR: Müdahale grubunda video izleyenlerin oranı %56,5 (n=113) bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM: OGTT provides the most useful result in the screening and early diagnosis of GDM. Rejection of OGTT among pregnant women is quite common in recent years. The aim of this study is to investigate the effect of video presentation about GDM and OGTT on the knowledge level and attitude of pregnant women towards GDM and OGTT. MATERIALS AND METHODS: A sample of 400 pregnant women ≤24 weeks who applied to Sakarya Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic were included in this experimental study in 2 groups. A questionnaire was prepared to evaluate the knowledge and attitude towards GDM and OGTT, and the reasons for this attitude. The questionnaire was applied to the control group before the video was started to be shown and to the intervention group 1 month after the video screening started. Participants were not induced to watch the video, therefore intervention group included both video-watching and non-watching participants. The findings were statistically evaluated and compared. RESULTS: The rate of video watchers in the intervention group was 56.5% (n=113).