Perturbation of renewal processes
Yenilenme süreçlerinin tedirgenmesi
- Tez No: 738602
- Danışmanlar: PROF. DR. PAOLO GRIGOLINI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of North Texas
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yenilenme kuramı 1940'lı yılların başlarında Endüstri Mühendisliğinin bir alt dalı olan yöneylem araştırmasında ortaya çıkan gereksinimin sonucu olarak başlamıştır. Zaman içerisinde kuram stokastik süreçler içerisinde pek çok uygulama buldu. Bu süreçte Poisson ve Poisson olmayan yenilenme süreçlerinin üzerindeki sezonsal etkileri tedirgemeler formunda inceledim. UNT lineer olmayan bilim merkezinde geliştirmiş istatistik analiz yöntemlerinin Poisson/Poisson olmayan yenilenme sistemleri üzerinde sezonsal etkilerin etkisini belirlemede kullanılabileceğini tespit ettik. Tedirgenmiş bir Poisson sürecinin sezonsallığın gürültü ile korelasyon içinde olduğu durum için paradigmatik bir model olarak hizmet edebileceği ve difüzyon entropisi yönteminin bu ilişkiyi ortaya çıkarmakta kullanılabileceği kanıtlandı. Stokastik rezonans fenomeni ile ilgili bir yenilenme modeli önceki bir nörolojik deneyin analizinde kullanıldı ve lineer olmayan tedirgeme etkişi altında bir Poisson olmayan sistem istatistiğinin Poisson havzasında belireceği bir geçiş yapabileceği gösterildi. Kuvvet indisinin lineer olmayan tedirgenmesinin sistemin karmaşıklık karakteristiğini değiştireceği bir diğer değiş ile sistemin yeni bir karmaşıklık formuna ulaşacağını gösterdim.
Özet (Çeviri)
Renewal theory began development in the early 1940s, as the need for it in the industrial engineering sub-discipline operations research had risen. In time, the theory found applications in many stochastic processes. In this thesis I investigated the effect of seasonal effects on Poisson and non-Poisson renewal processes in the form of perturbations. It was determined that the statistical analysis methods developed at UNT Center for Nonlinear Science can be used to detect the effects of seasonality on the data obtained from Poisson/non-Poisson renewal systems. It is proved that a perturbed Poisson process can serve as a paradigmatic model for a case where seasonality is correlated to the noise and that diffusion entropy method can be utilized in revealing this relation. A renewal model making a connection with the stochastic resonance phenomena is used to analyze a previous neurological experiment, and it was shown that under the effect of a nonlinear perturbation, a non-Poisson system statistics may make a transition and end up in the of Poisson basin of statistics. I determine that nonlinear perturbation of the power index for a complex system will lead to a change in the complexity characteristics of the system, i.e., the system will reach a new form of complexity.