Bitlis bölgesi fonetik ve ritimlerinden esinlenerek bir çağdaş dans koreografisi üretmek
Producing a contemporary dance choreography inspired from Bitlis region phonethics and rhythmics
- Tez No: 738613
- Danışmanlar: PROF. TUĞÇE ULUGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Bitlis'in kültürel özelliklerine, özellikle müzik ve yerel danslarına, ritüellerine, jestlerine odaklanarak, çağdaş dans disiplininde bireysel, güncel ve yaratıcı bir bakış açısı içeren bir koreografi üretmektir. Bitlis bölgesi fonetik ve ritimlerinden esinlenerek bir çağdaş dans koreografisi üretmek için yöresellikten evrenselliğe ulaşma amacıyla yola çıktığım bu süreçte benliğim üzerine oluşan birikimle bir koreografi üretmek istedim. Belli kavramlar üzerine gerçekleştirdiğim hareket araştırmalarını bir çağdaş dans koreografisine dönüştürmeyi amaçladım. Bu çalışma sürecinde şekilsel olarak yöresel formları taklit etmek yerine kavramsal olarak yeni formlar üretmeye odaklandım. Eserin bütününde yöresel bir kültürün atmosferini yansıtmaya çalıştım. Projeyi birlikte hayata geçirdiğim dans sanatçısı Destan Taşdan'ın bedenindeki dönüşümü de gözlemleyerek gerekli çalışmaları yaptım. Bu deneyimler birer ifade biçimi olarak gerçekleşmediğinde eserin bir parçası haline getirmekten vazgeçtim. Sonuç olarak bugüne kadar meslek edindiğim çağdaş dans pratiğinin bireysel birikimimi yansıtmasına alan yarattığını fark ettim. Bitlis yöresine özgün araştırdığım ve geliştirdiğim hareket formları ve sesleri bu çağdaş dans koreografisinde kullanarak bir düet oluşturdum. Çocukluğumun geçtiği yöredeki anılarımın koreografik bir katman olarak yeni bir üretim metoduna çevrilebilmesini hedefledim. Dolayısıyla tez -eser araştırmam Bitlis ilinin sosyal, kültürel, antropolojik yapısını da kapsayarak bu yöreye özgü müzik, ritim, dans ve ritüellerini de bu kapsamda değerlendirmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis work; Bitlis' products are choreography with a contemporary and creative point of view in the discipline of contemporary dance, focusing especially on music and local dances and their educational gestures. We set off with the goal of designing a creation in a dance studio, which is based on this graphic self, which is based on my competition to produce a modern dance choreography based on phonetics and history from lice regions, from locality to universality. My aim was the movement research we carried out in line with a certain thought towards a contemporary dance choreography. In this way, I focused on producing new forms conceptually in order to emulate the local forms. I try to reflect a local show throughout the work. My implementation of the project is the necessary work in the transformation of the dance meeting. I gave up on creating a piece in such a way that you can create these experiences in phrases. As a result, I took the field to reflect the difference of the modern dance practice that I have experienced as much as the expenditure. I created a duet by using this contemporary dance korean, designed according to the Bitlis region and in the movement forms and technique I use. I aimed to translate my memories of the region of my childhood into a new development method as a choreographic layer. Therefore, my thesis-work research is the social, familial anthropological results of Bitlis province in adition, Itried to get accustomed to this training, along with local music, rhythm trainings and trainings.