Çağdaş dans eğitiminde bale tekniği uygulamaları
Ballet technique practices in contemporary dance education
- Tez No: 738614
- Danışmanlar: PROF. TUĞÇE ULUGÜN TUNA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez/eser çalışmasında amacım, bir beden yapılandırması ve hareket eğitimi araştırma metodu olarak varolan bale tekniğinin, akışının, yapısının ve içeriğinin güncellenerek günümüz beden, birey ve somatik araştırmalarıyla ele alınıp, tüm bu bulgular ışığında çağdaş dans eğitiminde yer alan bale tekniği dersi uygulamaları kapsamında, yol gösterici nitelikte özgün ders içeriği, müfredatı ve pedagojik yöntemlerden oluşan yeni aynı zamanda bireysel bir yaklaşım önerebilmektir. Bu çalışmada, özellikle lisans derecesinde akademik çağdaş dans eğitiminde somatik araştırmaların bale tekniği uygulamalarına nasıl bir katkı sağlayabileceği araştırılmıştır. Bir çağdaş dans sanatçısı, eğitmeni ve koreografı olarak akademik düzeyde bale tekniği dersleri de vermekteyim. Bale tekniğinin bedeni özelikle dikey düzlemde, alt ve üst beden arasındaki koordinasyonu sağladığını, alt ekstremitede kuvvetlendirme yapabildiğini ve hareket potansiyelini açığa çıkardığını hem akademik eğitimimde deneyimledim, hem de eğitmen olarak bu etkiyi gözlemledim. Bu çalışmada, bale tekniğinin ekolleri, geleneksel yapısı, kullanılan dil ve terminoloji incelenip varolan tekniği günümüz akademik çağdaş dans eğitimine uyarlayarak alternatif önerilerde bulunulmuştur. Böylece yürüttüğüm çalışmayla, bale tekniğinin aktarımına yenilikçi ve güncel bir yaklaşımın oluşturulması hedeflenmiştir. Bu yaklaşımla akademik çağdaş dans eğitim programlarında bale tekniği uygulamalarının yeri ve önemi ve bale tekniğine somatik yaklaşımları inceleyip analiz ettim ve bu analizler sonucunda orta-ileri seviyede örnek teşkil edebilecek ders içerikleri hazırladım. ANAHTAR KELİMELER: Bale, Somatik Pratikler, Çağdaş Dans, Ders Örnekleri
Özet (Çeviri)
This paper analyses the already existing practices of ballet technique as a body configuration and body movement education research method in terms of context, influx and construct for the purpose of offering an updated, genuine and pedagogical approach to the ballet technique practices in contemporary dance education. Personal and somatic research were also taken into consideration while procreating prospective lesson context and plan with guiding attributes. The influence and contribution of somatic studies on ballet technique practice in undergraduate level academic contemporary dance education is among the research topics of this paper. As a professional contemporary dance artist, tutor and choreographer teaching ballet technique classes, my observations resulted in realising the contributions of ballet technique practice on the body, including increased coordination of the upper and lower extremities especially on vertical axis, increased potential for movement and strengthening effects on lower extremities of the body. This paper aims to examine the traditional construct and terminology of the various substantial schools of ballet technique for the purpose of offering alternative, up-to date practice approaches to the contemporary dance education. The importance of ballet technique practices and somatic approaches to ballet technique in academic contemporary dance education programs have been analysed within the scope of the herein approach, aiming to offer guidance for the construction of intermediate-advanced lesson context. KEYWORDS: Ballet, Somatic Practices, Contemporary Dance, Lesson Plan