Öğretmenlerin serbest zaman doyumları ve serbest zaman engellerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of teachers' free time satisfied and free time barriers in terms of different variables
- Tez No: 738649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin serbest zaman doyumları ve serbest zaman engellerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız Aydın/ Nazilli'de devlet okullarında görev yapan 545 öğretmen ile yapılmıştır. Araştırma bulgularında serbest zaman doyum ölçeği ile öğretmenlerin yaş, cinsiyet, branş, görev yaptığı kademe, spor uğraşı durumu, haftalık spor yapma sıklığı ve serbest zamanı değerlendirme biçimi değişkenleri arasında anlamlı farklılığa ulaşılırken, medeni durum ve idari görev değişkeni arasında herhangi bir farklılığa ulaşılamamıştır. Boş zaman engelleri ölçeğine baktığımızda ölçek ile tüm değişkenlerde anlamlı farklılık görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine teachers' leisure time satisfaction and leisure time barriers in terms of different variables. Our research was conducted with 545 teachers working in public schools in Aydın / Nazilli. In the research findings, a significant difference was reached between the leisure time satisfaction scale and the variables of teachers' age, gender, branch, level of work, sports occupation status, weekly sports frequency and leisure time evaluation variables, but no difference was found between the variables of marital status and administrative duty. When we look at the leisure time barriers scale, there is a significant difference between the scale and all variables.