Zeytin bahçelerinde yabancıot mücadelesinde lahanagiller ailesinden örtücü bitkilerin kullanımının araştırılması
Researches on the use of brassica cover crops in weed control in olive orchards
  1. Tez No: 738650
  2. Yazar: SEVGİ UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye, bir Akdeniz bitkisi olan zeytin yetiştiriciliğinde önde gelen ülkelerdendir. Manisa İline bağlı Köprübaşı İlçesinde zeytin tarım, ekonomi ve istihdam yönünden önem arz etmektedir. Zeytin yetiştiriciliğindeki meselelerden biri olan yabancıotlarla mücadelede kimyasal ve mekanik mücadele en fazla uygulanan yöntemlerdir. Bu yöntemlerin devamlı uygulanmasının ortaya çıkardığı meselelerin çözümü olarak örtücü bitkilerin [lahanagiller familyasından yem şalgamı (Brassica rapa rapa), tere (Lepidium sativum subsp. sativum L.) ve roka (Eruca vesicaria (L.) Cav., baklagiller familyasından bakla (Vicia faba)] yabancıotlar üzerindeki etkisi 2020-2022 yılları arasında çiftçiye ait bir zeytinlikte araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 28 familyaya ait 110 yabancıot türü teşhis edilmiştir. Yabancıot türlerin en fazla bulunan familyaları papatyagiller (Asteraceae), baklagiller (Fabaceae) ve turpgiller (Brassicaceae) olmuştur. Zeytinlikteki başata yabancıotlardan köpek dişi ayrığı (Cynodon dactylon (L.) Pers.) ve tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.) roka ve bakla tarafından baskı altında tutulmuştur. Capsella bursa pastoris ve Lactuca da yem şalgamı tarafından örtücü bitki olarak genelde baskı altında tutulmakla beraber ara ziraatı olarak uygulanmasında etkisi düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the leading countries in olive cultivation, which is a Mediterranean plant. Olive is important in terms of agriculture, economy and employment in Köprübaşı District of Manisa Province. Chemical and mechanical control are the most applied methods in the control of weeds, which are among the problems of olive cultivation. As a solution to the problems caused by the continuous application of these methods, the cover crops [forage turnip (Brassica rapa rapa), cress (Lepidium sativum subsp. Sativum L.) and rocked (Eruca vesicaria (L.) Cav.), Leguminous faba bean (Vicia faba)] on weeds was investigated in a farmer's olive grove between 2020-2022. As a result of the study, 110 weed species belonging to 28 families were identified. The most common families of weed species were Asteraceae, Fabaceae and Brassicaceae. Cynodon dactylon (L.) Pers. And Convolvulus arvensis L., which are the dominant weeds in the olive grove, were suppressed by the rocket and faba bean. Although Capsella bursa-pastoris and Lactuca serriola are generally kept under control by forage turnips as a cover crop, their effect has decreased in their application as companion crop.