Leon Battista Alberti mimarlığı
The architecture of Leon Battista Alberti
  1. Tez No: 738652
  2. Yazar: DENİZ DEMİR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR URFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Leon Battista Alberti (1404, Cenova – 1472, Roma), Erken Rönesans Döneminde yaşamış; perspektif, resim, heykel ve mimarlık başta olmak üzere çok çeşitli sanat ve bilim dallarında yazılı metinler ve kuramsal eserler vermiş; İtalyan bir mimar, sanatçı, teorisyen ve düşünürdür. Çağının ötesinde bir vizyona sahip olan Alberti'nin yazılı eserleri arasında De Pictura (Resim Üzerine), De Statua (Heykel Üzerine), De Re Aedificatoria (Yapı Sanatı Üzerine) gibi ünlü kuramlar bulunmaktadır. Ayrıca tasarladığı mimari yapılar ve cephelerle, mimarlık ve sanat tarihine önemli katkılar sağlayan, hümanist bir figür olarak tarihe geçmiştir. Antik dünya sanatı ve felsefesi üzerine yoğun araştırmalar sürdüren Alberti, yaşadığı 15. yy. İtalyası ile hayranlık duyduğu Antik dünya arasında derin ve kuvvetli bir bağ kurmuştur. Matematik ve doğa temelli bir sanat ideali taşıyan Alberti, çalışmaları ile Klasik Mimarinin göz ardı edilen estetiğini yeniden keşfetmiş ve matematiksel oranlara dayalı Antik form ve ögeleri, yeni dönemin mimari üslubuna uyarlayarak, yeni ihtiyaçlara orijinal çözümler sunmuştur. Aralarında Rucellai Sarayı, Malatestiano Tapınağı, Santa Maria Novella Bazilikası, San Sebastiano Kilisesi gibi simgesel yapıların da bulunduğu, özgün mimari cephe ve yapı tasarımları ile ünlenmiştir. Alberti, varolan eski üsluptaki yapıların tasarım ve fonksiyonlarını değiştirerek yeni üsluba uyarlanmasını sağlayan, Rönesans mimari üslubunun öncü mimarlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Alberti'nin tasarımları, üsluplar arası değişimin getirdiği sorunlara, estetik ve yapısal bağlamda en mantıklı çözüm önerisi getiren tasarımlardır. Bu tez çalışmasında, incelenen Alberti yapılarının dayandığı Antikite kökenlerinin ortaya konulması; Alberti'nin yeni üsluba kazandırdığı Antik mimari form, öge ve sistemler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi; Alberti'nin tasarım fikirleri ve uygulama yöntemleri arasındaki farkların irdelenmesi ve Türkçe literatürde kendine yer edinememiş olan Leon Battista Alberti mimarlığının hakettiği yeri ve önemi kazanmasına öncülük edebilecek bir yol açarak, sonraki araştırmacılara bir rehber olarak sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Leon Battista Alberti (1404, Cenova – 1472, Rome) is an Italian architect, artist, theorist and thinker who lived during the Early Renaissance Era; produced written texts and theoretical works in a wide variety of arts and sciences, especially perspective, painting, sculpture and architecture. Among the written works of Alberti who was ahead of the curve, there are famous theories as; De Pictura (On Painting), De Statua (On Sculpture), De Re Aedificatoria (On the Art of Building in Ten Books). In addition, he went down in history as a humanist figure who made important contributions to the history of architecture and art with the architectural structures and facades he designed. Alberti, who had done deep research on the art and philosophy of the antique world, established a deep and strong connection between the 15th century Italy where he lived, and the Ancient world which he admired. Carrying an artistic ideal based on mathematics and nature, Alberti rediscovered the aesthetics of Classical Architecture which had neglegted with his works and he offered original solutions to new needs by adapting Ancient forms and elements based on mathematical proportions to the architectural style of the new era. He became famous with his unique architectural facade and building designs, including landmarks such as Rucellai Palace, Malatestiano Temple, Basilica of Santa Maria Novella, Church of San Sebastiano. Alberti come across to us one of the pioneering architects of the Renaissance architectural style, who changed the design and functions of existing old style buildings and adapted them to the new style. Alberti's designs are the ones that offer the most logical solution to the problems caused by the change between styles in terms of aesthetics and structural. In this thesis; to reveal the Antiquity origins on which the examined Alberti structures are based; to determine the relationship between the ancient architectural forms, elemets and systems that Alberti brought to the new style; to examine the differences between Alberti's design ideas and architectural practice methods, are aimed. It is purposed that this study will be a guide for subsequent researchers by opening a way that can lead to the gaining of the place and importance it deserves to architecture of Leon Battista Alberti which has not found a place in the Turkish literature.